Suriyeliler için çalışma izni yürürlüğe girdi

Türkiye'de ikamet eden ve çoğunluğu Suriyeli olan sığınmacılara belli koşullarda çalışma izni verilmesini düzenleyen Başbakanlık genelgesi yürürlüğe girdi.

Suriyeliler için çalışma izni yürürlüğe girdi

Türkiye’de ikamet eden ve çoğunluğu Suriyeli olan sığınmacılara belli koşullarda çalışma izni verilmesini düzenleyen Başbakanlık genelgesi yürürlüğe girdi.

Bir Çalışma Bakanlığı yetkilisi bugün Reuters’a yaptığı değerlendirmede “Hükümet tarafından açıklanan ve çoğunluğu Suriyeli olan sığınmacılara, çalıştıkları işyerinin yüzde 10′unu geçmemek koşuluyla çalışma izni veren Başbakanlık Genelgesi geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdi” dedi.

Geçtiğimiz ay düzenlemenin ayrıntılarını kamuoyuyla paylaşan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “Öncelikli olarak geçici koruma sağlanan yabancılar, geçici kimlik belgesi düzenleme tarihinden altı ay sonra çalışma izni için başvurabilecek. Sığınmacılar sadece ikamet ettikleri illerde çalışma iznine kavuşabilecek. Onları sınırlandırmanın bir başka koşulu da çalıştıkları işyerindeki işçi sayısının yüzde 10′unu geçmeyecek olmaları” diye konuşmuştu.

Düzenleme geriye dönük olarak dört haftalık sürede açık bulunan işyerleri için geçerli olacak. Geçici tarım işlerinde çalışan Suriyeli sığınmacıların izinleri ise kotayla değil, valilik izniyle belirlenecek. Suriyeli sağlık görevlileri ve eğitimciler için ise Sağlık Bakanlığı, YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurulabilecek.

Çalışma izni verilen Suriyeli sığınmacılar Türkiye yurttaşlarının sahip oldukları sosyal güvenlik haklarını da kullanabilecekler.