Suriye'den Erdoğan için "teröristleri destekliyor" şikayeti

Suriye, BM'ye şikayet mektubu yazarak Erdoğan'ı "Suriye'ye gelen teröristlere destek verdiği" için şikayet etti.

Suriye'den Erdoğan için

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, BM’ye şikayet mektubu yazarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Suriye’ye gelen teröristlere destek verdiği”ni iddia etti ve BM’yi sorumluluk almaya çağırdı.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre, Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, “Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik tekrarlanan saldırı ve ihlaller” yapıldığı iddiasıyla Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi Başkanı’na eş iki resmi mektup göndererek Türkiye’yi şikayet etti.

Bakanlık mektubunda “Türkiye rejiminin Suriye’nin egemenliği ve halkının selametine yönelik tekrarlanan saldırılarının uluslar arası kanunlar, misaklar ve güzel komluk ilişkilerinin tüm ilke ve kurallarına açık ve tehlikeli bir ihlal teşkil ettiğini” ileri sürdü.

Bu saldırıların “Erdoğan rejiminin beş yıldır dünyanın her yerinden gelen tekfirci ve kiralık teröristlere her türlü desteğinin bir uzantısı olduğuna” vurgu yapan bakanlık; “Erdoğan rejimi”nin “Suriye ve halkına yönelik düşmanlığında elinden gelen her çabayı harcadığını” iddia etti.

“Terör desteği” iddialarına da yer verilen mektupta ayrıca Türkiye’den, “Suriye’nin toprak bütünlüğünün selameti, egemenliği ve halkının güvenlik ve selametine yönelik tekrarlanan saldırılarına derhal son vermesini” talep ederken, Güvenlik Konseyi’nden de bu konuda sorumluluk üstlenmesini talep etti.