Suriye Dışişleri Bakanı Muallim: Türkiye, Suriye topraklarını derhal terk etsin!

Muallim, Suriye'nin başarıya ulaşma azminin eskisine göre daha yüksek olduğunun da altını çizerek muhatap seçilmesi gereken aktörün Şam yönetimi olduğunu ifade etti.

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim: Türkiye, Suriye topraklarını derhal terk etsin!

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, New York’daki BM Genel Kurul toplantılarında Türkiye’nin Cerablus operasyonunun Suriye’nin toprak bütünlüğüne yapılan ağır bir saldırı olduğunu belirterek Türkiye’nin acilen Suriye topraklarından çıkması gerektiğini söyledi.

Sputnik‘te yer alan habere göre, Muallim, Şam yönetiminin Cenevre’de imzalanan ateşkes anlaşması ve barış görüşmelerine bağlılığını yineleyerek BM gözetiminde tüm yükümlülüklere uyulacağını bir kez daha taahhüt etti.

Muallim, ABD’nin başını çektiği uluslararası koalisyonun Deyr Ez Zor’daki Suriye ordusu askerlerini vurmasının da ABD ile IŞİD arasındaki gizli bir işbirliğinin göstergelerinden olduğunu ifade etti.

Velid Muallim, Suriye’nin başarıya ulaşma azminin eskisine göre daha yüksek olduğunun da altını çizerek muhatap seçilmesi gereken aktörün Şam yönetimi olduğunu ifade etti.