'Sınıf başkanı' yerine 'eşbaşkan' seçen öğretmene soruşturma

Okuttuğu sınıfta “başkan” yerine “eşbaşkan” seçen sınıf öğretmenine meslekten ihraç istemiyle soruşturma başlatıldı

'Sınıf başkanı' yerine 'eşbaşkan' seçen öğretmene soruşturma

Eğitim çalışanı 650 kişi hakkında soruşturmanın açıldığı Urfa’da, Bozova ilçesi Atatürk Ortaokulu’nda 5 yıldır görev yapan 11 yıllık Fen Bilgisi öğretmeni Bekir Surücü hakkında meslekten men istemiyle soruşturma başlatıldı.

Sınıf öğretmenliği yaptığı şubede sınıf başkanı ve başkan yardımcısı seçmek yerine “Başkan” ve “Eşbaşkan” seçtiği, seçtiklerini ise her hafta değiştirdiği, böylelikle eğitim yerine “politik faaliyet yürüttüğü” gerekçesi ve Facebook paylaşımları nedeni ile 28 Ocak’ta gözaltına alınıp tutuklanan Sürücü, 26 Şubat’ta çıkarıldığı mahkeme tarafından tahliye edilse de İl Milli Eğitim Müdürlüğü, hakkında soruşturma başlattı.

Bir aylık cezaevi sürecinde Urfa E Tipi, İskenderun T Tipi ve İskenderun M Tipi cezaevlerinde kalan Sürücü’ye, 5 Mayıs 2016’da Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, “Örgüt propagandası” yapmak iddiası ile 1 yıl hapis cezası verilerek, hükmün açıklanması geriye bırakıldı.

Sürücü, verilen cezanın ardından “Türk milletini, Cumhuriyeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılama” ve “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” iddiaları ile yeni soruşturmalara tabi tutuldu.

Dicle Haber Ajansı’nın haberine göre; bu iddialardan beraat eden Sürücü, bu sefer de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘kıskacına’ alındı.

Müdürlüğün gönderdiği müfettişlerin incelemesi sonucunda 11 yıllık Fen Bilgisi öğretmeni olan ve hakkında daha önce hiçbir soruşturma yürütülmeyen Sürücü’nün meslekten ihraç edilmesi istemi ile Bakanlık Yüksek Disiplin Kurulu’na 18 sayfalık rapor yazıldığı öğrenildi.