Silopi'de katledilen 3 kadın siyasetçinin otopsi raporu açıklandı

Şırnak'ın Silopi ilçesinde öldürülen DBP Parti Meclisi üyesi Seve Demir ile Fatma Uyar ve Pakize Nayir'in otopsi raporu açıklandı.

Silopi'de katledilen 3 kadın siyasetçinin otopsi raporu açıklandı

Şırnak’ın Silopi ilçesinde öldürülen DBP Parti Meclisi üyesi Seve Demir ile Fatma Uyar ve Pakize Nayir’in otopsi raporu açıklandı. Şırnak Cumhuriyet Savcılığı’nca yaptırılan otopsi raporu tutanağında, Demir’in vücuduna 11 kurşunun isabet ettiği ve kafa ön bölgesi ile alnının parçalandığı belirtildi. Çok sayıda ateşli silah mermisi giriş çıkışı olan 3 kadının cesedinde 19 kurşun saptandı.

Seve Demir’i teşhis eden HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik raporda yer alan ifadesinde, “Ambulans şoförü bana, 3 kadın cenazesinin yan yana yakın mesafede olduğunu söyledi. Bu da Seve Demir ile diğer 2 kadının da infaz edildiğini göstermektedir” dedi.

3 kadının cenazelerinden 19 kurşun yarası

Otopsi raporunda, Seve Demir’in kafatasının parçalandığı ve vücudunda da 5×3 santimetre, 2×1.5 santimetre ve 2×1 santimetrelik ateşli silahlara ait 11 kurşun girişlerinin olduğu belirtildi. Raporda, Demir’e yapılan otopsiyle ilgili “Kafa ön bölgesi ile alın parçalanmış olup, burun kemiği ve üzerindeki cilt ortadan ikiye ayrılmış, kafa boşluğu ve kafa kaidesi görünür hale gelmiştir. Kafadaki saçlı deride, kafa kubbe kemiklerinde geniş doku kayıpları olması nedeniyle yaralanmanın ateşli silah mermi çekirdeği veya herhangi bir patlayıcı mühimmat ile meydana gelip gelmediğini ayrımının yapılamadığı” ifadesi yer aldı.

Silopi’de ölen kadınlardan Özgür Kadın Kongresi çalışanı olduğu belirtilen Fatma Uyar ile ilgili otopsi raporunda ise, cesede 3 ateşli silah kurşunu ve 5 muhtemel ateşli silah mermi çekirdeği parçası isabet ettiği belirtildi.

Fatma Uyar’ın ölümünün ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmalarına bağlı kırıklar ile birlikte büyük damar yaralanmasından gelişen dış kanama sonucu meydana geldiği kanaati bildirildi.

Silopi’de ölen 3 kadından Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı olduğu belirtilen Pakize Nayir ile ilgili hazırlanan otopsi raporunda da, cesede 5 ateşli silah kurşunu isabet ettiği ve bunların öldürücü nitelikte olduğu belirtildi.

Pakize Nayir’in otopsi raporunda “Cesetten herhangi bir ateşli silah mermi çekirdeği veya parçası veya metalik cisim elde edilemediği, atışların elbiseli bölgelere isabet etmesinden dolayı, atış mesafesinin tayini için elbiselerin atış artıkları açısından incelenmesi gerektiği, kişinin ölümünün çoklu ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı çoklu iç organ yaralanmasından gelişen iç kanama sonucu meydana geldiği kanaatindeyiz” denildi.

Selahattin Demirtaş ‘infaz’ dedi

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, Seve Demir’in DBP Parti Meclisi üyesi, Pakize Nayır’ın Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı ve Fatma Uyar’ın aktivist olduğu belirtilerek “Katledildiler” denildi.

Silopi’deki ölümler dün “Aslolan hayattır” sloganıyla hareket eden ‘Barış İsteyenler Grubu’ üyelerinin Meclis’te HDP’yi ziyareti sırasında da gündemdeydi. Demirtaş heyetle görüşmesinde şunları söyledi: “Çok acı gördük. Silopi’de 3 arkadaşımız infaz edildi. Gece bu arkadaşlarımızın yanında bulunan bir genç, parti yetkililerini arıyor ve yaralandıklarını söylüyor. Arkadaşlarımız yetkililerle konuştular ama sabah cenazelerini aldık. (Sokağa çıkma yasağı ilan edilen bölgelerde cenazelerin defnedilememesi hakkında) Başbakan güvenlik güçlerinin alnından öptüğünü söyledi. Ben de bu zulmün karşısında dik duranların alnından değil ellerinden öpüyorum.”