Sezgin Tanrıkulu'dan AKP'li Kocabıyık'a: Eğer CIA bağlantılıysam şerefsizim, değilsem de sen şerefsizsin!

15 Temmuz darbe girişimini araştırmak için kurulan komisyonda kavga çıktı.

Sezgin Tanrıkulu'dan AKP'li Kocabıyık'a: Eğer CIA bağlantılıysam şerefsizim, değilsem de sen şerefsizsin!

15 Temmuz darbe girişimini araştırmak için TBMM bünyesinde kurulan komisyonun bugünkü toplantısında kavga çıktı.

Kavga nedeniyle toplantıya 15 dakika ara verilirken, komisyonun AKP’li üyesi Hüseyin Kocabıyık ile CHP’li üyesi Sezgin Tanrıkulu birbirine “Utanmaz, ahlaksız, ayaklarını kırarım senin” dedi.

Fethullah Gülen övgücüsü AKP’li milletvekili Kocabıyık

Toplantıda yaşanan gerilimin, AKP’li komisyon üyesi İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık’ın geçmişte Fethullah Gülen’i ve cemaatini övücü yazıları hatırlatılınca başladı. Kocabıyık, yazıları yazdığını kabul ederek, “Evet geçmişte çok övücü yazılar yazdım ama daha sonra muhalif yazılar yazdım” dedi.

“Bülent Ecevit ve Turgut Özal’da Fethullah Gülen hakkında övgü dolu sözler kullanıyordu” diyerek sözlerine devam eden Kocabıyık’a, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu “Ölüler üzerinden gidersek darbe araştırmasını bitiremeyiz” yanıtını verdi. Sezgin Tanrıkulu’nun yanıtı üzerine Kocabıyık, “Sende CIA bağlantılısın” dedi. Tanrıkulu, “Eğer ben CIA bağlantılıysam şerefsizim, değilsem de sen şerefsizsin” diyerek tepki gösterince Komisyon Başkanı Reşat Petek ise birleşime 15 dakika ara verdi. Aranın ardından toplantı tekrar başladı.

“Kocabıyık komisyon çalışmalarını sulandırmaya çalışıyor”

Sözcü’nün haberine göre, HDP’li Mithat Sancar, AKP’li Hüseyin Kocabıyık’ın sosyal medyada eş genel başkanlarıyla ilgili yaptığı eleştirileri gündeme getirerek, “Komisyon çalışmalarını sulandırmak için yapıyor” dedi. Kocabıyık, “Demirtaş 50 kişinin katilidir” deyince Sancar, “Katil diyemezseniz.  Ben de sizin FETÖ’nün içinde olduğunuzu iddia ediyorum” karşılığını verdi.

“Yurtta Sulh Konseyi kim?”

MHP’li Mehmet Erdoğan, “Yurtta Sulh Konseyi kim, bilgilerine başvurmamız lazım. Siyasi ayağı da ortaya çıkarmak zorundayız” dedi.  CHP’li Aytun Çıray da, 15 Temmuz gecesi MİT ve Genelkurmay Başkanlığı güvenlik kamerası kayıtlarının komisyona istenmesini önerdi. 2004’ten itibaren YAŞ’ta şerh konan isimlerin darbeye karışıp karışmadığının da tespit edilmesini talep etti.

Enişte önerisi

Çıray, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisinden darbe haberini aldığını ifade ettiği eniştesi Ziya İlgen’in komisyonumuza davet edilmesini başkanlığınızdan rica ederim” talebinde bulundu. CHP’liler, Bülent Arınç ve Melih Gökçek’in dinlenmesini istedi. AKP’li Selçuk Özdağ, dinlenmesini istediği isimleri Mehmet Ağar, Abdulkadir Aksu, Mehmet Sağlam ve İdris Bal olarak sıraladı. Türkiye’deki azınlık cemaat liderlerinin de komisyona davet edilmesini istedi. Başkan Reşat Petek, öneriler doğrultusunda tasnif yapmak için süre istedi.