Seul'de protesto yasağına karşı 'hayalet protesto'

Güney Kore'de "hükümetin ifade özgürlüğünü kısıtladığını" savunan bir grup, hologramlar ile protesto düzenledi.

Seul'de protesto yasağına karşı 'hayalet protesto'

Güney Kore’de “hükümetin ifade özgürlüğünü kısıtladığını” savunan bir grup, protesto için yetkililerden izin alamayınca, bir ekrana yansıttıkları insan boyutunda hologramlar ile protesto düzenledi.

Uluslararası Af Örgütü’nün Kore şubesince düzenlenen sanal protestoya polis müdahale etmedi.

BBC Türkçe servisinin haberine göre, örgüt daha önce Güney Kore Devlet Başkanlık sarayı Mavi Köşk yakınında protesto düzenlemek için polisten izin istemiş ancak polis trafik yoğunluğunu gerekçe göstererek bu talebi reddetmişti.

Af Örgütü’nden Kim Hee-jin, yetkililerin Seul’un merkezindeki gösterileri yasaklamak için sıklıkla trafik ve kamu düzeni gibi gerekçeleri kullandığını belirtti.

Kim “Bu protesto ile yetkililerin giderek artan kısıtlayıcı tavrını eleştirmek, artık sadece hayaletlerin sokakta gösteri yapmaya hakkı olduğunu vurgulamak istedik” dedi.

Protestocular 25 Şubat’ın Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin göreve gelişinin 3. yıldönümü olması nedeniyle bu akşamı seçti.

2014’tek çoğu öğrenci 304 kişinin öldüğü feribot faciasının ardından düzenlenen protestolar sonrası, Güney Kore polisinin kamusal protestolara karşı tavrının giderek sertleştiği belirtiliyor.

Güney Kore hükümeti ise, son dönemlerde gösterilerin yasaklandığı ve göstericilere karşı orantısız kuvvet kullandığı iddialarını reddediyor.