Sergey Lavrov: PYD olmadan konuşmanın anlamı yok

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı terörle mücadelede destekleseler bile, aralarında Türkiye ile ABD arasındaki gibi bir müttefiklik ilişkisi olmadığını söyledi.

Sergey Lavrov: PYD olmadan konuşmanın anlamı yok

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı terörle mücadelede destekleseler bile, aralarında Türkiye ile ABD arasındaki gibi bir müttefiklik ilişkisi olmadığını söyledi.

Sputnik’e röportaj veren Lavrov, “Esad bizim müttefikimiz değil. Evet, onu terörle mücadelede ve Suriye devletinin korunmasında destekliyoruz. Ama Esad bizim için, Türkiye’nin ABD için olduğu türden bir müttefik değil” dedi.

Ayrıca Lavrov Cenevre görüşmelerinin bu ay yeniden başlamasını beklediklerini belirtip, Suriyeli tarafların doğrudan görüşmeleri başlaması içinse gereken koşulların oluşmadığını söyledi. Lavrov, “Bu koşulların oluşmamasının nedeni, başta Türkiye olmak üzere yabancı sponsorlarının kötü etkisinde kalan Yüksek Müzakere Komitesi’nin kaprisleri” dedi.

‘PYD OLMADAN KONUŞMANIN BİR ANLAMI YOK’

“Türkiye, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) müzakere sürecine tümüyle katılmasını tek başına engelliyor” diye devam eden Lavrov, “PYG, teröristlere karşı savaşan ve Suriye’nin büyük bir bölümünü kontrol eden en geniş Kürt partilerinden biri. Bu nedenle de (PYD) olmadan, anayasayı (Suriye’nin yeni anayasası) ve hatta (Suriye’de oluşturulacak) geçici (siyasal) yapıyı konuşmanın bir anlamı yok” vurgusunu yaptı.