Sarraf'a ABD turu başladı

ABD’nin Miami kenti havalimanından, gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklanan İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf New York’a naklediliyor.

Sarraf'a ABD turu başladı

ABD’nin Miami kenti havalimanından, gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklanan İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf New York’a naklediliyor. Bu arada Sarraf’ın avukatlığını mafya üyeleri ve ünlülerin avukatlığını yapan Benjamin Brafman yapacak.

ABD’nin Miami kenti havalimanından, gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklanan İran asıllı Türkiyeli Rıza Sarraf Miami Federal Cezaevi’nden çıkarılarak davasının görüleceği New York’a nakledilmek üzere cezaevi otobüsü ile yola çıkarıldı.

Amerikan Federal Güvenlik Birimi’ne ait özel cezaevi otobüs ile aktarmalı olarak New York’a nakledilecek olan Zarrab’ın ilk durağı Tallahassee oldu. Zarrab, beraberinde başka tutuklularla birlikte 25 gün tutuklu kaldığı Miami kentindeki cezaevinden çıkarılıp, 8 saat otobüs yolculuğundan sonra geceyi yine Florida eyaletindeki Tallahassee şehri federal cezaevinde geçirdi.

En fazla 8 saat

Miami ve New York arasındaki mesafe ise otomobille hiç durmadan 24 saat sürüyor. Sarraf’ın ise günde en fazla 8 saat yol katetmesi bekleniyor. Ayrıca Sarraf, kalacağı her cezaevi sonrasında başka bir otobüs beklemek zorunda. Böylece Sarraf’ın New York’taki Manhattan Federal Cezaevi’ne nakledilene kadar en az 3 cezaevinde kalması ve toplamda yolculuğun 2 hafta sürmesi bekleniyor.

Rıza Sarraf hakkındaki iddianame dosyasını hazırlayan New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara’nın ofisinin Basın Sözcüsü James Margolin önceki gün, Sarraf’ın naklinin Amerikan Federal Güvenlik birimi tarafından otobüsle gerçekleştirileceğini açıklamıştı.

Sarraf’a ünlü avukat

Mafya üyeleri ve ünlülerin avukatlığını yapan Benjamin Brafman New York’ta Rıza Sarraf’ı savunacak. 2011’de cinsel taciz iddiasıyla tutuklanan IMF eski başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın da avukatlığını yapan Brafman, Güney New York Eyalet Mahkemesi’ne dilekçe vererek davaya ismini yazdırdı.