Sakarya'da kadınlar tecavüz önergesine karşı sesini yükseltti: AKP elini çocuklardan çek!

AKP'liler tarafından geçtiğimiz gece apar topar Meclis'ten geçirilmeye çalışılan önergeye karşı Sakarya'da kadınlar eylem yaptı.

Sakarya'da kadınlar tecavüz önergesine karşı sesini yükseltti: AKP elini çocuklardan çek!

17 Kasım Perşembe gecesi AKP’li milletvekillerinin meclise sunduğu kadınların ve kız çocuklarının istismarcısıyla evlenmesini yasallaştıran önerge ile çocuk yaşta evliliği meşrulaştırmaya, pedofiliyi suç olmaktan çıkarmaya ve tecavüzcülerin ceza almasını engellemeye çalışmakta olduğu tüm kamuoyuna yansıdı.

Bilindiği üzere meclise önergeyi sunan milletvekillerinin, 45 çocuğa istismar skandalıyla gündeme gelen Ensar Vakfı ile yan yana poz vermesi meselenin tesadüfi olmadığını da tüm toplum karşısında açığa çıkarmıştı.

img-20161119-wa0022Tecavüzü aklamaya çalışan bu zihniyete karşı yurdun dört bir yanında tepkiler çığ gibi büyüyor. Birçok ilde olduğu gibi Sakarya’da da kadınlar sokağa çıktı. Bugün saat 14:00’da Sakarya’da İlerici Kadınlar Derneğinin de içerisinde yer aldığı Sakarya Kadın Platformu AKP’nin gece yarısı gündeme getirdiği tecavüzü meşrulaştırma yasasına karşı bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada gerici zihniyete karşı başta kadınlar olmak                                                                             üzere tüm ilerici güçleri mücadeleye çağırıldı.

Basın açıklaması sırasında “Pedofili suçtur aklanamaz”, “Şeriata faşizme karanlığa geçit yok”, “Tecavüzü Aklama Suça Ortak Olma”, “AKP elini çocuklardan çek”, “Kadınlar artık susmayacaklar” sloganları atıldı.

Sakarya Kadın Platformunun basın açıklamasının tam metni şu şekilde;

“Çocuk İstismarı Tartışma Konusu Değil, Suçtur! Tecavüz Meşrulaştırılamaz!

AKP, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin 17 Kasım’da gece yarısı Meclis’e bir önerge sundu. Bu önerge ile 4 bin tecavüzcüye tahliye yolu açılacak. Meclis’te AKP’li vekiller çocuğun istismarcısıyla evlenmesi durumunda istismarcının ceza almaması için yasa teklifleri hazırlarken Adalet Bakanlığı’nın paylaştığı adli yıl istatistikleri çocuğa yönelik cinsel istismarda korkutan tabloyu ortaya koydu. Bir yılda adliyeye taşınan çocuğa yönelik cinsel istismar sayısı 16 bin 957 oldu.

Yargıya taşınan istismar vakalarından 13 bin 968 mahkûmiyet kararı çıktı. Türkiye, bu düzenlemeyi hayata geçirdiği anda çocuk cinsel eylemlilik rıza yaşında dünyanın en düşük yaşını belirlemiş olan tek ülke olacaktır. Böylesi bir durum çocuğun üstün yararının korunması ilkesine aykırıdır. Çocuğun insan hakları gereklerinin yerine getirilmesi ve bu konuda elde edilen kazanımların kaybedilmesi anlamına gelecektir.

Türkiye’de çocuk istismarı sistematik ve yaygın olarak işleniyor. Çocuk yaşta evlilikler, cinsel istismarın sürekli hale getirilmiş biçimidir. AKP hükümeti, eril ve cinsiyet eşitliğini reddeden bir anlayışla cinsel istismarı meşrulaştırıp yasal hale getiriyor. AKP’nin cinsel istismara uğrayan çocukları evlendirip tecavüzcüyü kurtarma planının gece yarısı meclise getirilmesi yetmemiş gibi Adalet Bakanı’nın yaptığı açıklamada, “Tecavüzcüleri kesinlikle kapsamıyor, ancak Çocuklarla evlenenlere uygulanacak” demesi niyeti apaçık ortaya koymuştur.

Son yıllarda artan istismar haberleri tesadüf değil, bu zihniyetin ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. AKP zihniyetine göre çocuk tanımı diğer pek çok konuda olduğu gibi evrensel ve bilimsel tanımlamalardan ziyade dinsel referanslar veri alınarak yapılmaktadır. Böyle olduğu için de Türkiye çocuk evliliklerinin en yüksek olduğu ikinci ülke konumunda. Bugün Türkiye’de her 5 evlilikten biri 18 yaşından küçük çocuklarla gerçekleşiyor.

Sakarya’da da hepimizin basından takip ettiği çocuklara ve kadınlara yönelik cinsel istismar vakaları azımsanmayacak kadar fazladır. Biliyoruz ki takipçisi olduğumuz bu vakalar buz dağının sadece görünen kısmıdır.

AKP hükümeti süresince toplumsal cinsiyet algısının giderek geleneksel, eril ve cinsiyet eşitliğini reddeden bir anlayışta oluşturulduğunu görüyoruz. Kadın erkek rolleri bu zihniyete göre oluşturulmakta, toplumsal rollerin ve evlilik yaşının dinsel muhafazakârlık temelinde küçültülmesi ile erken evlilikler meşru gösterilmeye çalışılmaktadır.

Siyasal iktidarın Pozantı cezaevi, Ensar Vakfı, İzmir, Gerger başta olmak üzere ülkede yaşanan cinsel istismarların üzerini örtmeye yönelik açıklamaları, cinsel istismar ve cinsel saldırıların artmasına yol açmaktadır. Kadına ve çocuğa yönelik taciz, tecavüz ve katliamlar AKP’nin cinsiyetçi politikalarından güç almaktadır.

Doğuracağı insanlık dışı sonuçları şimdiden bilinen bu yasa tasarısı derhal geri çekilmelidir. AKP tecavüzcüleri aklayan yüz karası bu yasa müsveddesini geçirmekte kararlı durduğu takdirde tüm kadınlar olarak tecavüzcüler ve tecavüzü aklayanlar hesap verene kadar direnişte olacağız.

Sakarya Kadın Platformu olarak, erkek, kadın tüm kesimleri çocuklarımız ve geleceğimiz için bu insanlık suçuna sessiz kalmamaya davet ediyoruz. Biz Sakarya’lı kadınlar olarak çocuk istismarını, taciz ve tecavüzü meşrulaştıran yasalara, eril söylem ve politikalara karşı, her türlü tahakkümden arınmış, eşit ve özgür bir yaşam için kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz.”