Sağlık Bakanı'ndan soğuk şaka: Bana komünist diyorlar

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, GATA hastanelerine yönelik tutumu nedeniyle kendisine 'komünist bakan' denildiğini söyledi.

Sağlık Bakanı'ndan soğuk şaka: Bana komünist diyorlar

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, GATA hastanelerine yönelik tutumu nedeniyle kendisine ‘komünist bakan’ denildiğini söyledi.  Sağlıkta cumhuriyet tarihinin en büyük piyasacı hamlelerini gerçekleştiren ve sağlık alanında bir çok gerici politikayı uygulamaya sokan AKP hükümetlerinde 4 dönemdir Sağlık Bakanı olarak görev yapan Akdağ’ın sözleri tepkiyle karşılandı.

AKP hükümeti, GATA’yı 15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL kararnamesiyle Sağlık Bakanlığı’na bağlamıştı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bu ‘değişim’e yönelik eleştirilere, “Orada resmen bir imparatorluk kurmuşlar.” diyerek yanıt verdi.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre, Sorunlardan ilkinin GATA’nın verimsizliği sorunu olduğunu ileri süren Akdağ, “GATA, devredilmeden önce bakanlığa bağlı hastanelerin üçte biri verimliliğe sahipti. 65 tane profesörü var 18’inin muayenehanesi bulunuyor. Artık ya kapatırlar ya da ben bunlarla çalışmam. Milli Savunma Bakanlığı’na da ‘Bunları alın’ derim. Ben çalışmıyorum. Bana bu nedenle komünist bakan diyorlar ya. Orada resmen bir imparatorluk kurmuşlar. GATA hocalarının az maaş aldıkları iddia edilemez çünkü 12 bin lira alıyorlar. Bizim uzman doktorların sabit gelirleri 5 bin 500 lira. Kalanı performans çalışmasıyla yani ek ödemeyle alıyorlar. Silahlı Kuvvetler’deki hocaların ek ödemesi olmadığı için sabit maaşları 12 bin liraya çıkarıldı” ifadelerini kullandı.

‘Abdülhamit’ eleştirilerine de tepki

Bakan Akdağ, GATA’nın Haydarpaşa’da bulunan hastanesinin adının Sultan Abdulhamit Hastanesi yapılmasına dönük eleştirileri de ‘utanmaz’lıkla suçladı. “Haydarpaşa’nın adını Sultan Abdülhamit yaptığımız için utanmadan yazıp çiziyorlar.” diyen Akdağ “Türkiye’de askeri tıbbiyeleri kuran Sultan Abdülhamit.” diye konuştu.