Saddam heykelini yıkan Iraklı: Elimde olsa yeniden dikerim

ABD'nin Irak'ı işgali sırasında Saddam Hüseyin heykelini balyozla kıran Iraklı el Jaburi, pişman olduğunu söyledi.

Saddam heykelini yıkan Iraklı: Elimde olsa yeniden dikerim

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Saddam Hüseyin’in heykelinin devrilmesi sırasında meydandaki kutlamalara katılan Iraklılardan Kadim Şerif Hasan el Jaburi, yıllar sonra yaptığı açıklamada pişman olduğunu söyledi.

Irak’ın ABD tarafından işgali sırasında Saddam Hüseyin heykelini balyozla kıran Iraklı el Jaburi, ülkenin ülkedeki gidişatın daha da kötüye gittiğini belirterek, “Elimde olsa heykeli yeniden dikmek isterdim” şeklinde konuştu.

proxy

BBC’ye konuşan Jaburi, ailesinden çok sayıda kişinin Saddam rejimi tarafından idam edildiğini ifade etti.

Bu nedenle ABD’nin işgaline ilk başlarda çok sevindiğini dile getiren El Jaburi, “ABD ordusu, Bağdat’a yaklaştığında balyoz alıp meydana indim. Daha sonra Saddam heykeline vurmaya başladım. Heykele asmaları için ABD askerlerine Irak bayrağı vermiştim” dedi.

Şimdi pişman olduğunu vurgulayan Kadim Şerif Hasan el Jaburi, “Elimde olsa heykeli yeniden dikmek isterdim ama öldürülmekten korkuyorum” dedi.

Saddam’ın ardından ülkenin daha beter hale geldğini belirten El Jaburi, “Saddam gitti ama onun yerine 1000 tane Saddam var. Bush ve Blair yalancı, Irak’ı yok ettiler. Bizi çağlar öncesine götürdüler. Eğer bir mücrim olsaydım onları kendi ellerimle öldürürdüm” ifadelerini kullandı.