"Rusya Türklere vizesiz seyahat görüşmelerini donduracak"

Büyükelçi Karlov'a suikastin ardından Türk vatandaşlarının Rusya'yı yeniden vizesiz seyahat görüşmelerinin gündemden düşeceği belirtiliyor.

Moskova’nın, Rusya Büyükelçisi Karlov’a suikastin ardından Türk vatandaşlarının Rusya’yı yeniden vizesiz seyahat edebilmesi için Ankara ile yapılan görüşmeleri donduracağını iddia ediliyor.

Sputnik‘in aktardığına göre, ismi belirtilmeyen bir Rus dış politika yetkilisi İzvestiya gazetesine verdiği demeçte, Rusya’nın Türk vatandaşlarının ülkeye yeniden vize almadan seyahat edebilmesi için yapılan görüşmeleri donduracağını söyledi.

Büyükelçisi Karlov’un öldürülmesi ve bu yıl içerisinde yaşanan bir dizi olay nedeniyle Rusya’nın henüz Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı vermeye hazır olmadığını’ söyleyen yetkili şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin ülkeye gidenlerin güvenliğini sağlamak için ciddi çalışmalar yapması gerekiyor. Türkiye’nin Rusya’yı ziyaret etmeyi planlayan kişilerin ciddi biçimde kontrol edilmesine yönelik garanti de vermesi gerekiyor.”