Rusya, kimyasal silahların yüzde 93'ünü imha etti

Üzümcü, Rusya'nın kimyasal silahların yasaklanması anlaşması çerçevesinde kimyasal silah rezervlerinin %93'ünü imha ettiğini bildirdi

Rusya, kimyasal silahların yüzde 93'ünü imha etti

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, Rusya’nın kimyasal silahların yasaklanması anlaşması çerçevesinde kimyasal silah rezervlerinin %93’ünü imha ettiğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelen Üzümcü, Rusya’nın üzerine düşen yükümlülüklerin tamamını yerine getirdiğini ve önümüzdeki yıllarda kimyasal silahların imha programının sona ermesini beklediğini belirtti.

Rusya’nın hem kimyasal silahların imhası hem de diğer alanlarda önemli rol oynadığını belirten Üzümcü, “Rusya’nın bu alanda oynadığı önemli rol sayesinde ciddi sonuçlar elde ettik ve bu kuruluşun Nobel Ödülü’nü hak etmesine sebep oldu” dedi.

Daha önce İzvestiya gazetesine açıklamalar yapan Uluslararası Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Baş Bilim Yetkilisi Natalya Kalinina, Rus kimyasal silahların tamamen 2020 yılına kadar imha edileceğini ifade etti.