RTÜK'ten Adnan Oktar'ın kanalına yaptırım

RTÜK, IŞİD'i masum göstermeye çalışan yayını nedeniyle gerici Adnan Oktar'ın A9 TV kanalına yaptırım uygulanmasına karar verdi.

RTÜK'ten Adnan Oktar'ın kanalına yaptırım

RTÜK, IŞİD’i masum göstermeye çalışan yayını nedeniyle gerici Adnan Oktar’ın A9 TV kanalına yaptırım uygulanmasına karar verdi.

Kurul, 13 Aralık’ta yaptığı toplantıda, “Adnan Hoca” olarak bilinen Adnan Oktar’a ait A9 televizyonuyla ilgili, “IŞİD’in Türkiye’deki eylemlerinin, PKK tarafından yapıldığı ve IŞİD’in üzerine yıkılmak istendiği, örgüt üyelerinin öldürülmesinin haram olduğu ve örgütün fikirsel sorunu varsa bunun Diyanet İşleri Başkanlığınca bastırılan ve Kur’an-ı Kerim’den sonra temel kaynak olan Buhari, Müslüm, Tirmizi ve Nesai gibi temel hadis kitaplarından kaynaklandığı ifadeleri kullanılarak bu temel eserler ile Diyanet İşleri Başkanlığının töhmet altında bırakılması” konusunu ele aldı.

Bu kapsamda, IŞİD’i masum göstermeye yönelik yayını nedeniyle, 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesindeki “… Terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez, …” hükmünü ihlalden A9 TV kanalına müeyyide (yaptırım) uygulanması kararlaştırıldı.