RTÜK'ten 17 kanala kapatma cezası

RTÜK' e gelen şikayetler üzerine, yayın içeriğinde toplum sağlığına zararlı ürün pazarlayan, telif hakkına uymadan film, dizi ve programlar yayınlayan kanallar ile ilgili kapatma kararı verildi.

RTÜK'ten 17 kanala kapatma cezası

RTÜK’ e gelen şikayetler üzerine, yayın içeriğinde toplum sağlığına zararlı ürün pazarlayan, telif hakkına uymadan film, dizi ve programlar yayınlayan, İnsan sağlığına zararlı bitkisel ve sahte ürünler satarak tüketiciyi mağdur eden, haksız kazanç sağlayan, arkadaşlık hatları çalıştırarak erotik ve müstehcen yayın yapan, kumar oynatan ve sahte yarışmalarla seyircileri yanıltan televizyon kanallarına ceza verildi.

RTÜK, 6112 sayılı Kanunun 29’uncu maddesinin 3. fıkrası uyarınca 17 kanalın kapatılmasını kararlaştırdı. Bu çerçevede, Yeşil Vadi TV, Atlas TV, Can TV , A Cinema TV, Tarz Moda, Animalbox, Cinemax, The Box, The West, M. Ankara, Club Max TV, Ful Aksiyon, Mastika TV, Tosun TV, Ezo TV, Civan TV, Arabesk Melodi TV kapatılmasına karar verildi. Kararın TÜRKSAT’a bildirilmesinin ardından kanalların yayını TÜRKSAT tarafından durdurulacak.

RTÜK yetkilileri, Üst Kurulun bundan sonra da erotik yayın yapan, kumar oynatan, sahte ve sağlığa zararlı ürünler satarak haksız kazanç sağlayan kanallara geçit vermeyeceğini bildirdi. 6112 Sayılı Kanun’un “Platform işletmecileri ve yayın hizmeti iletimi yapan altyapı işletmecileri” başlığı altındaki 29. maddesinin 3’üncü fıkrası şöyle:

“Platform ve altyapı işletmecileri, Üst Kuruldan yayın lisansı almayan veya yayın lisansı iptal edilen medya hizmet sağlayıcılar ile Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olduğu uluslararası antlaşmalar ve bu kanun hükümlerine aykırı yayın yaptığı Üst Kurulca tespit edilen bir başka ülkenin yargı yetkisi altındaki medya hizmet sağlayıcılarının yayın hizmetlerinin iletimini, Üst Kurul kararının tebliğini müteakiben durdurur. Tebliğe rağmen yayın hizmetlerinin iletimini durdurmayan işletmecinin yayın iletim yetkisi iptal edilir ve bu durum Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna bildirilir.”