Polis Abdullah Cömert'e hedef gözeterek ateş etmiş

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Barış Erman ile Fulya Eroğlu Erman'ın hazırladığı raporda sanık polisin ölümü öngörmesine rağmen kurallara aykırı şekilde ve hedef gözeterek ateş ettiği sonucu yer aldı.

Polis Abdullah Cömert'e hedef gözeterek ateş etmiş

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Barış Erman ile Fulya Eroğlu Erman’ın hazırladığı raporda sanık polisin ölümü öngörmesine rağmen kurallara aykırı şekilde ve hedef gözeterek ateş ettiği sonucu yer aldı.

radikal.com.tr’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Barış Erman ile Fulya Eroğlu Erman’ın hazırladığı raporda, sanık polisin ölümü öngörmesine rağmen ateş ettiği söylendi.

Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, geçen 19 Şubat’ta görülen Cömert Davası’nda savcılık esas hakkındaki mütalaasını açıklamıştı. Mütalaada, 3 Haziran 2013’teki gösterilerde Hatay Çevik Kuvvet Şubesi’nde görevli polis Kuş’un gaz atmakla görevli olduğu belirtildi.

İstanbul 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu’na göre Cömert’in ölümünün ‘gaz fişeğinin kafaya isabet etmesi ile oluşan kafatası kırıkları ile birlikte beyin kanaması ve beyin doku harabiyeti sonucu meydana gelmiş olduğu, kafaya gaz fişeği çarpması sonucu yaralanmayla ölüm arasında illiyet bağının bulunduğunun’ tespit edildiği vurgulandı. Mütalaada, Kuş’un kurallara aykırı atış yaptığı belirtilerek, şöyle denildi: “Aralarında yaklaşık olarak 35 metre mesafede bulunan gruba doğru görevli olduğu araçtan gaz tüfeğiyle ateş eden sanığın maktulün yaralanma şekli dikkate alındığında kurallara uygun olarak atış yapmadığı, bu şekilde yaptığı atış sonucunda gaz fişeğinin birisine çarparak onun ölümüne neden olabileceğini öngörmüş olmasına rağmen, neticenin meydana gelmesine kayıtsız kalarak, atış eylemini kurallara uygun olmayarak yapmıştır.”

Bu nedenle Kuş hakkında ‘olası kastla öldürme’ suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istendi.

Raporda, Cömert’in ölümüne neden olan gaz tüfeğinin, kullanım talimatına ve amacına aykırı kullanıldığı, silahın kullanım talimatına aykırı kullanıldığı sürece ölüme neden olabileceği ve polisin bundan haberdar olduğu gibi detaylar yer aldı.