Parkede skandal: Efes'in hatasını spiker fark etti

Anadolu Efes-Rönesans TED Ankara Kolejliler mücadelesi öncesi Anadolu Efesli Bryant Dunston'un takımının esame listesinde olmadığı ve listeye daha sonra eklendiği ortaya çıktı.

Parkede skandal: Efes'in hatasını spiker fark etti

Anadolu Efes-Rönesans TED Ankara Kolejliler mücadelesi öncesi Anadolu Efes teknik heyetinin maçta oynatmaya hazırlandığı, Dunston’un esame listesinde olmadığını yayıncı kuruluşun spikeri fark etti ve Efes teknik heyetini uyardı.

Hakemlerin parkeye çıkmasının ardından oyuncuyu esame listesine ekleyen Efes’e bir itiraz da konuk ekipten geldi. Esame listelerinin maçın başlamasına 20 dakika kala verildiği, ancak bu değişikliğin daha sonra kural dışı olarak yapıldığı ve hakemlerin sahaya çıkmasıyla kurallar gereği maçın başlamış sayıldığı belirtilerek duruma müdahale edildi. Ancak hakemler bu itirazları reddetti ve maç başladı.

Anadolu Efes mücadeleyi 75-72 kazanırken, TED Ankara Kolejliler ise kamuoyuna bir açıkalama yaparak, Türkiye Basketbol Federasyonu’na itiraz ettiğini ve hükmen galibiyet talebinde bulunduğunu bildirdi.

“Kural ihlali devam ettirilmiştir”

TED Ankara Kolejliler kamuoyu ile paylaştıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“03.01.2016 tarihinde Abdi İpekçi Spor Salonu’nda oynanan Anadolu Efes-Rönesans TED Ankara Kolejliler Spor Toto Basketbol Ligi müsabakası öncesinde Anadolu Efes takımı tarafından sunulan esame listesinde 42 forma numaralı Bryant Dunston’un ismi yer almamaktaydı.

Maçın başlamasına 20 dakika kala ve de hakemlerin sahaya çıkmasından bir kaç dakika sonra yayıncı kuruluş spikerlerinin masa görevlilerini bilgilendirmesi ile masa görevlileri de Anadolu Efes teknik ekibini uyarmıştır.Teknik komiser de baş hakemi bilgilendirmeden kural dışı hareket ederek 42 forma numaralı Bryant Dunston’u esame listesi ve maç kağıdına eklettirmiştir. Kulübümüz yetkililerince kural dışı yapılan bu değişiklik baş hakeme anlatılmıştır. Baş hakem, teknik gözlemci ve masa hakemleriyle konuyu paylaşmış, ancak hiç bir değişiklik yapılmadan maça başlanılmıştır. Halbuki kurallar gereği hakemlerin sahaya çıkması ve 20 dakika öncesinde müsabaka resmen başlamış sayılır.

Müsabakanın başlamasına 20 dakika kala verilen esame listesinde bulunmayan 42 numaralı oyuncunun oynatılmış olması nedeniyle Türkiye Basketbol Federasyonu’na gerekli başvurumuz yapılmış olup, bu kural ihlalini şiddetle kınadığımızı, müsabaka sırasındaki tüm itirazlarımıza rağmen bu kural ihlalinin devam ettirilmesi şeklindeki davranışı şiddetle kınadığımızı kamuoyuna duyururuz.”