Papa'dan Donald Trump'a göç yanıtı: Duvarlar ören Hristiyan olamaz

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco ile ABD'de Cumhuriyetçi Parti'den başkanlığa aday olan Donald Trump arasında göçmenler konusunda çatışma yaşanıyor.

Papa'dan Donald Trump'a göç yanıtı: Duvarlar ören Hristiyan olamaz

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco ile ABD’de Cumhuriyetçi Parti’den başkanlığa aday olan Donald Trump arasında göçmenler konusunda çatışma yaşanıyor.

Göçmen karşıtlığıyla bilinen Trump’ın, göçmenlere kapıların açılmasını isteyen Papa’yı “politika yapmakla” suçlamasının ardından Papa Francesco’dan “Yalnızca duvarlar örmeyi düşünen biri Hristiyan olamaz” çıkışı geldi. Trump da Papa’nın bu sözlerine sert yanıt verdi: “Bir dini liderin insanların inancını sorgulaması utanç verici!”

Papa Francesco, Meksika gezisi öncesi göç konusunda verdiği mesajlar ve Meksika’da ABD sınırınının yakınında, sınırı geçmeye çalışırken ölenler için bir ayin düzenlemesi nedeniyle Donald Trump’ın tepkisini çekmişti.

Donal Trump-Papa polemiği

Donald Trump, “çok siyasi bir kişilik” diye tanımladığı Papa’nın Meksika hükümeti tarafından kullanıldığını iddia etmişti. Papa, Meksika’dan Roma’ya dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalar yaparken bu konudaki bir soruya da yanıt verdi.

“Donald Trump sizin için ‘siyasi bir adam’ dedi ve Meksika hükümeti tarafından göç politikalarına alet edilen bir piyon olduğunuzu söyledi. Trump başkan seçilirse sınıra 2500 km’lik bir duvar örmek ve 11 milyon yasa dışı göçmeni sınır dışı etmek istediğini de söylemişti. Size yönelik bu suçlamalar hakkında ne düşünüyorsunuz ve sizce Katolik bir Amerikalı böyle bir insana oy verebilir mi?” şeklindeki soruya Papa’nın yanıtı şöyle oldu:

“Tanrı’ya şükür ki benim siyasi biri olduğumu söylemiş, çünkü Aristo insanı ‘siyasi hayvan’ olarak tanımlar. Yani en azından bir insanım! Piyon olduğum konusuna gelince ise, bilmiyorum belki de öyledir… Bunu sizin takdirinize, insanların takdirine bırakıyorum. Ayrıca, nerede olursa olsun, köprüler kurmak yerine yalnızca duvarlar örmeyi düşünen biri Hıristiyan değildir. Oy verip vermeme konusuna ise karışamam. Yalnızca şunu söyleyebilirim: Bunları söylüyorsa bu adam Hristiyan olamaz.”

“Vatikan, IŞİD’in saldırısına uğradığında, Papa Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasını dileyecektir”

Papa’nın bu sözleri medyada “Papa, Trump’ın Hristiyanlığını sorguladı” gibi başlıklarla yer alırken Donald Trump’tan da hemen karşılık geldi.

Bir mitingde konuşan Donald Trump, “Vatikan, IŞİD’in saldırısına uğrarsa ya da uğradığında, Papa Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasını dileyecektir” dedi ve kendisi başkan olursa “IŞİD’in tamamen yok edileceğini” söyledi.

“Bir dini liderin insanların inancını sorgulaması utanç verici” diyen Trump, “Hiçbir lider, özellikle de bir dini lider bir insanın dinini ya da inancını sorgulama hakkına sahip olamaz” diye devam etti.

‘Eşcinsel evlilikleri tasarısına karışamam’

Papa Francesco, İtalya’da parlamentoya getirilen ancak tartışmalar nedeniyle birkaç haftadır oylanmasına geçilemeyen eşcinsel evlilikleri yasa tasarısı hakkındaki bir soruyu da şöyle yanıtladı: “Bir Papa, İtalyan politikasına karışamaz. Papa herkesin Papa’sıdır ve bir ülkenin iç siyasetine giremez. Papa’nın görevi bu değildir. Benim düşüncem ise Kilise’nin düşüncesiyle aynı, bunu daha önce de defalarca söyledim. İtalya bunu yapan ilk ülke değil, böyle çok ülke var.”

Papa ayrıca, Çin’i ziyaret etmek istediğini ve yakında Mısır’daki El Ezher İmamı Ahmed el Tayyib ile görüşmeyi umduğunu, bu görüşme için hazırlıkların yapıldığını söyledi.

Eski Papa’nın mektupları

Bir gazeteci de Papa Francesco’ya, hafta başında BBC tarafından yayımlanan eski Papa 2. Jean Paul’ün Polonya doğumlu ABD vatandaşı Anna-Teresa Tymieniecka’ya yazdığı “duygu yüklü” mektuplarla ilgili bir soru sordu.

“Sizce bir Papa’nın bir kadınla böyle samimi bir ilişkisi olabilir mi? Sizin de böyle bir tecrübeniz oldu mu?” sorusuna Papa şöyle yanıt verdi:

“2. Jean Paul ile bu filozof kadın arasındaki arkadaşlık ilişkisini Buenos Aires’teyken de biliyordum, bilinen bir şeydi. Kadının kitapları tanınıyordu, 2. Jean Paul de meraklı bir adamdı. Ayrıca, bir kadınla arkadaşlık ilişkisi kurmayı bilmeyen bir adamın bir eksiği vardır, ki kadın düşmanlarından bahsetmiyorum bile, onlar hastalar. Ben de örneğin bir tavsiye istediğim zaman bir kadının da fikrini almak hoşuma gider, kadınlar size büyük zenginlik katar. Bir kadınla arkadaşlık kurmak günah değildir. Karınız olmayan bir kadınla aşk ilişkisi kurmak ise günahtır. Papa da bir insandır ve Papa’nın da kadınların fikirlerine ihtiyacı vardır. Ve Papa’nın da bir kalbi vardır, bir kadınla sağlıklı, ku