#Özgecan’ın katilinin annesi: Oğlumu sokağa mı atayım?

Mersin'in Tarsus ilçesinde, canice öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Arslan'ın cezaevinde öldürülen katili Ahmet Suphi Altındöken’in cenazesini, anneannesinin köyü de kabul etmedi.

#Özgecan’ın katilinin annesi: Oğlumu sokağa mı atayım?

Mersin’in Tarsus ilçesinde, canice öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Arslan’ın cezaevinde öldürülen katili Ahmet Suphi Altındöken’in cenazesini, anneannesinin köyü de kabul etmedi. Altındöken’in annesi, “Oğlum öldü, niye gömdürmüyorsunuz? Sokağa mı atayım?” diyerek gözyaşı dökerken, Kocaköy Mahallesi Muhtarı Rıfat Öcalan, cenazenin kadavra yapılmasını istedi.

Adana E Tipi Kapalı Cezaevi’nde uğradığı silahlı saldırıda yaralanan ve kaldırıldığı hastanede ölen Altındöken’in cenazesi Adana Adli Tıp Kurumundaki otopsi işlemleri tamamlandıktan sonra toprağa verilmek üzere Mersin’in Tarsus ilçesine götürüldü. Defnedilmesine izin verilmeyen cenaze tekrar Adana’ya getirildi.

Muhtar mezarlığı kilitledi

Bunun üzerine Ahmet Suphi Altındöken’in ailesi, son çare olarak Adana Devlet Hastanesi’nde bekletilen cenazenin, anneannesinin köyünde toprağa verilmesi istendi. Ancak Kocaköy Mahallesi’ne haber gelmesi üzerine mahalle muhtarı Rıfat Öcalan, mezarlığı kilitleyerek cenazenin mahallesinde gömülmesine izin vermeyeceğini söyledi.

“Kadavra yapılsın”

Öcalan, “İnsanlık suçu, canlı canlı insanın bileğini kesmek… Mezarlığa koymama gibi bir yetkiye sahibim. Bu köy benim. Bu köyde ben yaşıyorum. Ben Suphi’yi basında takip ettim, tanımıyorum. Annesi bu köyden değil. Bu köyle yakından uzaktan ilgileri yok. Ninesi bu köylü. Kadavra yapsın. Devletin kadavraya ihtiyacı var. Ben kabul etsem, yine bu köyden çıkarırız” dedi.

Aile savcıdan yardım istedi

Bunun üzerine aile savcılık ile görüşerek yardım istedi. Savcılık ise cenazenin defnedilmesi için Kocaköy Muhtarlığı ile görüştü. Cenazenin bir kamyonetle Tarsus ilçesine bağlı Kocaköy’e götürülerek defnedilmesi bekleniyor.