Ordu'da binlerce yıllık Kibele heykeli bulundu

Ordu'da, 2 bin 300 yıllık mermerden ve tahtında oturan Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu.

Ordu'da binlerce yıllık Kibele heykeli bulundu

Ordu’da, 2 bin 300 yıllık mermerden ve tahtında oturan Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu.

2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi ve yerleşkesinde 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen 110 santim yüksekliğinde, mermerden ve tahtında oturan heykelin, Türkiye’de ‘yerinde bulunan’ ilk mermer heykel olduğu da belirtildi.

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof.Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında 25 arkeolog tarafından kazı çalışmaları Ordu’nun Altınordu İlçesi Kurul Kalesi’nde sürüyor. Yapılan kazıda, yaklaşık 200 kilo ağırlığında ve 110 santim boyunda tahtında oturan Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu.

Romalı askerlerin işgaliyle yerinde kalmış

DHA‘daki habere göre, Bulunan heykelin Türkiye’de yerinde bulunan ilk mermer heykel olduğunu belirten Prof.Dr. Süleyman Yücel Şenyurt ise, şöyle devam etti:

“Çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. İki gün öncede çok güzel bir eser bulduk. Gerçekten bizim de beklemediğimiz kadar önemli bir eseri Ordu’da bulup Türkiye arkeolojisine kazandırdık. Bu çok nadir bir durumdur. Araştırmalarımıza göre bu heykel Kurul Kalesi’ni istila eden Romalı askerlerin işgali sırasında giriş kapısındaki duvarların yıkılmasıyla yerinde kalmış. Bu heykel bize ayrıca Ordu Kurul Kalesi’nin çok önemli bir yerleşim yeri olduğu göstermiş oldu.”

Prof.Dr. Süleyman Yücel Şenyurt, maddi değeri ölçülemeyen heykelin bir süre yerinde kalacağını, daha sonra yetkililerin incelemelerinin ardından Ordu’da ki müzeye kaldırılacağını ekledi.