"Önüne yatanlar"a kötü haber: Bharara iddianameye Türkiye'yi de ekledi

Rıza Sarraf’ın Miami’de tutuklanmasını sağlayan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, iddianamesini yenileyerek mahkemeye sundu.

Rıza Sarraf’ın Miami’de tutuklanmasını sağlayan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, iddianamesini yenileyerek mahkemeye sundu. Yeni iddianamede ‘New York ile birlikte, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve her nerede bu suçlar işlendiyse’ ifadesi de yer aldı.

4 ayrı suçlama

Savcı ilk iddianamede Sarraf’ın bazı şirketleri aracılığıyla Dubai ve Türkiye’de işlemler yaptığını özet olarak geçiyordu. Suçların hangi ülkelerde işlendiği yazmıyordu. Son iddianamede ise Türkiye bu suçların işlendiği yer olarak açık bir şekilde 4 ayrı suçlamayla ilişkilendirildi. Sarraf’a yöneltilen ABD çıkarlarına karşı komplo kurmak için işbirliği, İran’a karşı uygulanan uluslararası ambargoyu delmek, banka sahteciliği ve kara para aklama suçlamalarının işlendiği yer olarak New York ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte Türkiye de kaydedildi. Suç Türkiye’de işlendiği için savcı Sarraf’ın bu suçları kimlerle birlikte ve nasıl işlediğini araştırma hakkına ve dosyasına koyma, ifadesini alma hakkına sahip oldu. İlk iddianameyle bu yapılamazdı. Şimdi dosyanın ucunun nereye kadar gideceğini zaman gösterecek.

Türkiye’den bilgi ve belge istenebilir

New York Güney Bölgesi Mahkemesi’ne kayıtlı avukat Cahit Akbulut, iddianamedeki rötuşun, Bharara’nın açıkça Türkiye’yi işaret etmesi anlamına geldiğini söyledi: ”Bu önceki iddianamedeki bir eksiklik ya da tamamlayıcı bir düzeltme olabilir. Türkiye’nin suçların işlendiği ülkeler arasına alınması, dava sürecinde Türkiye Adalet Bakanlığı’ndan bilgi ve belge talep edilebileceğini gösteriyor.”

Tarihler de değişti

İddianamede yapılan değişiklikte işlenen suçların tarihlerinde de değişiklikler yapıldı. Önceki iddianamede suçların işlenme tarihi olarak 2010 ile 2014 yılları gösteriliyordu. Yeni iddianamede ise tarih aralığı 2010- 2015 yılı olarak değiştirildi. Sarraf ile ilgili tüm suçlamaların başına yeni tarih dilimleriyle birlikte, ‘Rıza Sarraf, New York, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve her nerede bu suçlar işlendiyse’ ifadesi getirildi. İddianamede ayrıca New York’ta ismi gizli tutulan bir Çin bankasının da suçlara aracı olarak dahil olduğu iddiaları yer aldı.