Obama: Türkiye'deki gibi ciddi bir tehlike var

Obama: Rusya’nın artan agresif eylemleri karşısında NATO müttefiklerimize yeniden güven aşılamak için Avrupa’daki duruşumuzu artırmak da buna dahil.

Obama: Türkiye'deki gibi ciddi bir tehlike var

Beyaz Saray’da savunma stratejilerini gözden geçirmek üzere Başkan Yardımcısı Joe Biden, Savunma Bakanı Ashton Carter, Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve ordunun üst düzey komutanlarıyla bir araya gelen ABD Başkanı Barack Obama, görüşme öncesi basın mensuplarına kısa bir açıklamada bulundu.

Sputnik’in haberine göre, Suriye ve Irak’ta IŞİD’le mücadeleyi hızlandırmaya çalıştıklarını ve örgütün kayıplar vermeye devam ettiğini ifade eden Obama, uluslararası koalisyon güçlerinin, örgütün ‘kalesi’ Rakka ile Irak’ın Musul kentleri arasındaki ana yolların bağlantısını kestiğini söyledi.

Obama konuşmasında, “IŞİD’i yok etmek benim birinci önceliğim olmaya devam ediyor” yorumunu yaptı. “Örgütün lider kadrosunu, finansal ağlarını ve altyapılarını yok etmeyi sürdüreceğiz. Onları sıkıştırmaya devam edeceğiz ve yenilgiye uğratacağız” değerlendirmesinde bulunan Obama, IŞİD’in kaybedeceğinden kesinlikle emin olduğunu belirtti.

NATO müttefiklerine güvence

Öte yandan Obama, IŞİD’le mücadeleden bahsederken aynı kefeye koydukları Rusya’yı da unutmadı. Obama, “Ordumuzun kendi güvenliğimiz ve müttefiklerimizin güvenliğini korumak ve ve saldırganlığı caydırmak için ihtiyaç duyduğu kabiliyetlere yatırım yapıyoruz. Rusya’nın artan agresif eylemleri karşısında NATO müttefiklerimize yeniden güven aşılamak için Avrupa’daki duruşumuzu artırmak da buna dahil” ifadelerini kullandı.