Nesin Vakfı'ndan '1 Mayıs Pikniği'ne davet

Aziz Nesin Vakfı'nın geleneksel 1 Mayıs pikniği yarın gerçekleştirilecek.

Nesin Vakfı'ndan '1 Mayıs Pikniği'ne davet

Aziz Nesin Vakfı’nın geleneksel 1 Mayıs pikniği yarın gerçekleştirilecek.

Vakıf sosyal medya hesabından açıklama yaparak “Geleneksel 1 Mayıs pikniğimiz bu yıl 7 Mayıs’a rastlıyor, her zamanki gibi bir Cumartesi. Saat 13 dolayında sazınızla sözünüzle, eşinizle dostunuzla Vakfımıza bekleriz” denildi.

Vakfın yaptığı açıklama şöyle…

Neden 1 Mayıs Pikniği? Aziz Dedemiz 80’lerde 1 Mayısların yasak olduğu zamanda bulmuş bu formülü. “Bahçemde kutlayacağım, ona da karışacak değiller ya!” demiş ve eş-dostla 1 Mayısı Vakıf bahçesinde kutlamaya başlamış.

Kimler gelmemiş ki; Ruhi Su, Vedat Günyol, Mina Urgan, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Mehmet Ali Aybar ve daha niceleri…

O günlerde olduğu gibi bu bayramımıza da renk katacak olan sürpriz sanatçılarımız da olacak. Hem de sazları ve sözleriyle…

Bu davetten istifade Vakıf’tan birkaç haber verelim istedik.

1) Etkinliklerimiz her geçen gün daha da kalabalıklaşıyor. Aziz Dede zamanında düzenlenen ilk etkinliklerden bu yana çoğaldık anlayacağınız.

Bu yıl olağanüstü bir 23 Nisan şenliğini daha geride bıraktık. Bu yıl sanki memleketin başka yerinde 23 Nisan kutlanmıyor gibiydi(!) yaklaşık 8-10 bin insan ağırladık.

Şenliğimizin olağanüstülüğünü anlatabilmek için bir kaç istatistiki bilgi vereyim.

Komşunun bahçesiyle birlikte 30 dönüm arazide 50 ayrı stantta 100’e yakın etkinlik gerçekleştirdik. Standlarda çalışan sadece 1000 civarında gönüllü olduğunu söylesem yeterince açıklayıcı olur mu?

Dile kolay şenliğimizin 16’ncı yılıydı ve geçen yılın 2,5 katı bir katılım oldu.

Duvar boyamadan seramiğe, Okay Temiz’le ritimden uçurtmaya, yüz boyamadan hareketli oyunlara, sahne gösterilerinden sabun yapım atölyelerine, oradan yaratıcı atölyelere, çiçek dikiminden satranca kadar çocukların etkin olduğu 100’e yakın etkinlik.

ÇOCUKLARA SÜRPRİZ

Pikniğimizde şenliğin izlerini göreceksiniz, hatta cocuklarınıza bir de sürprizimiz olacak.

Şenlik destekçilerimiz de olağanüstüydü, onlara da ektinliklerden yararlanan çocuklar ve çocukluklarını yaşayamamış büyükler adına ayrıca teşekkür ederiz.

Yani “bayram gibi bayram” vaadimizi yine yerine getirmenin sevinci içindeyiz. Aziz Dede de memnundu herhalde, ne de olsa “üstünde çocuklar oynadı”.

Yine şenliğin en zor kısmı eve dönme zamanıydı: Ağlaya ağlaya gitmek istemeyen çocuklar, çaresiz ebeveynler.

Şenliğin fotoğrafları için bu sayfadaki önceki paylaşımlarımıza bakabilirsiniz.

2) Yakın zamandaki yeni başvurularla vakıf ailemize yeni çocuklar katılacaklar, daha da kalabalık olacağız. Onun duyurusunu ayrıca yapacağız.

3) Biliyorsunuz 2015’i Aziz Nesin yılı ilan etmiştik. Yıl boyunca bir dizi etkinlik gerçekleştirdik.

Örneğin Haziran 2015’te açtığımız, Ömrüne Sığmayan Adam; Aziz Nesin, 1915-2015 sergisi önce Tophane’deki Depo’da sonra Tüyap Kitap fuarında ardından Bursa Nilüfer ve İzmir’de halkla buluştu. Binlerce kişinin gezdiği -hatta defalarca gezdiği- bir sergi oldu. Beş defa gezip halen göz yaşlarına hakim olamayan insanlar vardı.

Sergiyi kaçıranlar için; sergimiz önümüzdeki ekim ayında Ankara yolcusu. Sergiyle ilgili detayları tarih yaklaşınca ayrıca yazacağız.

4) Yayınevimizin başarıları dillere destan. Şaka değil Aziz Dedenin sağlığındakinden daha fazla kitap satıyoruz. 3-30 paraya kurduğumuz yayınevimizin başarılarını Aziz Dedenin de görmesini çok isterdik. Kitaplar için www.nesinyayinevi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

5) Matematik Köyü yaz programı başvuruları neredeyse açılır açılmaz doldu. Bu yaz Felsefe ve Sanat Köylerinin de yoğun bir çalıştay programı olacak.

8 BİN ÖĞRENCİ AĞIRLANDI

Köylerimizde 2015 yılı boyunca 8 bin dolayında öğrenci ağırladık. 2016 hedefimiz yeni yaptığımız tesislerle 10 bin. Tahmin edersiniz ki talep bunun bir kaç katı civarında.

Bu kadar talep varken kontenjanı arttırmamak mümkün mü? Katkılarınızla her gün daha fazla derslik, daha fazla konaklama yeri yapıyoruz. Yaz boyunca paramızın yettiği kadar sessiz sedasız inşaatlarımız da bir taraftan sürecek.

Köylerimizden yararlanan gençler adına tekrar teşekkür ederiz.

6) 2013 yılında kurduğumuz Nesin Yapı’yla bugün Matematik, Felsefe ve Sanat Köylerimizdeki tüm inşaatı kendimiz yapıyoruz. Ayrıca dışarıya da işler yapıyoruz. Nefis mobilyalar, kapı-pencereler hatta taş evler yapıyoruz. Küçük bi araziniz ve aklınızdan geçen bişey olursa gözlerinize bakmamız yeter, alasını yaparız.

7) Bir süprizimiz daha var: Nesin Vakfı Çiftliği’ni kuruyoruz.

Artık sadece kendimize değil isteyen dostlarımıza da doğal ürünler sunabileceğiz. Hem de Vakfımıza bir miktar gelir sağlamayı planlıyoruz.

Doğal sütümüz, peynirimiz, tereyağ ve zeytinyağımızın yanında reçellerimiz, marmelatlarımız, salçalarımız, yumurtamız hatta ekmeğimiz olacak.

Pikniğimize geldiğinizde bu ürünlerin bir kısmını bulabilecesiniz. Bizi izlemeye devam edin.

Hepinizin bayramını yeniden kutlarız; bu bayramın da hepimize barış getirmesi umuduyla.

Sevgiler, saygılar.

Süleyman Cihangiroğlu

Nesin Vakfı

www.nesinvakfi.org

Not: Kendi olanaklariyla gelemeyenler icin Taksim Gumussuyu basinda Vakiflar Bolge Mudurlugunun onunden ve Kadikoy rihtimda Haldun Taner Sahnesi onunden saat 12’deservis kalkacak. (Servisler belediyeler tarafindan ucretsiz saglanmistir ve muhtemelen yetmeyecektir.)

İletişim için:

halklailiskiler@nesinvakfi.org – nesinvakfi@nesinvakfi.org

Tel: 0212 783 6358 – 0532 671 1941 – 0533 711 85 61