"Neden karanlıkta okula gidiyoruz?" isyanı sonuç verdi

Bakanlık 'enerji tasarrufu' için kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili konuyu gözden geçirme kararı aldı.

AKP’nin ‘enerji tasarrufu’ için kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili, halktan gelen tepkilerin artmasının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı uygulamayı gözden geçirme kararı aldı.

Türkiye, 45 yıldan beri ilk kez geçen 30 Ekim’de saatleri 1 saat geri almamış ve kalıcı olarak yaz saatine geçmişti. Hükümet, bu kararla daha fazla ‘gün ışığından yararlanılması ve enerji tasarrufunu’ amaçlıyordu. Ancak kış saati uygulamasına son verilmesi karanlıkta yollara düşen öğrencileri ve ailelerini zor duruma sokuyor. Sabah 8’deki dersine gidebilmek için 7’de yola çıkan bir öğrenci için gün henüz aydınlanmamış oluyor.

Kalıcı yaz saati uygulamasına ilişkin tepkiler artınca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı konuyu değerlendirme kararı aldı. Son 15-20 gündür bakanlığa günde ortalama 40-50 şikayet geldiği, bu başvuruların derlendiği öğrenildi. Bakanlık yetkilileri, şikayetlerin değerlendirilmeye başlandığını, uygulamada sağlanan tasarruf miktarının da çıkarılacağını söylediler.

Hürriyet‘in aktardığına göre, yetkililer, konuyla ilgili uygulamanın tamamına ilişkin bir ‘röntgen’ çekileceğini ve buna göre bir adım atılıp atılmayacağının belirleneceğini kaydettiler.

30 Ekim’de geri alınmadı

Son yıllarda yaz saatinin kalıcı olmasına ilişkin yapılan tartışmalardan sonra düzenlemeye ilişkin Bakanlar Kurulu kararı 8 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararla gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı. 14 Mart 2016 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı’nda yer alan ’30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması’ ibaresi de yürürlükten kaldırıldı. Kararla 30 Ekim tarihinde saatler geri alınmadı.

http://gazetemanifesto.com/2016/12/14/velileri-isyan-ettiren-karanlikta-okul-yolu-uygulamasinda-karar-verildi/