NATO saldırgan söylem ve eylemlerini artırıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin parlamentonun alt kanadı olan Devlet Duması'nda düzenlenen genel oturumda konuştu. Putin "NATO saldırgan söylem ve eylemlerini artırıyor. Bu nedenle Rusya cevap vermek zorunda bırakılıyor." dedi.

NATO saldırgan söylem ve eylemlerini artırıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin parlamentonun alt kanadı olan Devlet Duması’nda düzenlenen genel oturumda konuştu. Putin “Uluslararası toplum Nazi rejiminin tehlikesine gereken dikkati vermedi. Uluslararası toplum bugünlerde de aynı hataları yapıyor.” dedi.

Putin’in konuşmasından öne çıkan ifadeler şu şekilde:

– 1941’de bugün Nazi Almanyası Sovyetler Birliği’ni işgal etti. (…) O dönemde Batılı ülkeler Sovyetler Birliği’ni bozguna uğratmaya çalıştı. Uluslararası toplum Nazi rejiminin tehlikesine gereken dikkati vermedi. Uluslararası toplum bugünlerde de aynı hataları yapıyor.

– Karşımızdaki temel küresel tehdit, terörizm. Ama NATO, varlığını Rusya sınırlarına doğru genişletiyor.

– NATO saldırgan söylem ve eylemlerini artırıyor. Bu nedenle Rusya cevap vermek zorunda bırakılıyor.

– Rusya’nın savunma kapasitesini güçlendirmek için çalışmalıyız.

– Her ülkenin eşit olacağı ve blokların olmadığı kolektif bir güvenlik sistemi kurulmalı. Rusya bunun için diyaloğa hazır.

– Kırım ve Sivastopol’ün (Rusya’ya) hukuki entegrasyonu Duma’nın bu yılki çalışmalarının tarihi sonucu oldu. (…) Duma’da çok kısa bir süre içinde 120’den fazla yasa kabul edildi. Bu yasalar Kırım ve Sivastopol’deki insanların geçiş sürecinin zorluklarını aşmalarına, kendilerini evlerinde hissetmelerine, haklarının korunduğuna inanmalarına yardımcı oldu.

Kaynak: Sputnik Türkiye