NATO Komutanı: Gerekirse Rusya'ya saldırırız

Rusya'nın ABD ve NATO ile düşman olmayı tercih ettiğini öne süren NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı General Philip Breedlove, gerekli görülmesi halinde Rusya'ya saldıracaklarını belirtti.

NATO Komutanı: Gerekirse Rusya'ya saldırırız

Rusya’nın ABD ve NATO ile düşman olmayı tercih ettiğini öne süren NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı General Philip Breedlove, gerekli görülmesi halinde Rusya’ya saldıracaklarını belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi’nde konuşan Breedlove, ABD Avrupa Komutanlığı (EUCOM) ve NATO’nun Rusya ile savaşmaya hazır olduğunu belirterek, “Gerekirse saldırırız ve galip geliriz” dedi.

Rusya’nın ABD ve NATO ile düşman olmayı tercih ettiğini öne süren Breedlove, “Bu nedenle Rusya, ABD’ye ve Avrupa’daki müttefiklerimize karşı tehdit oluşturuyor. Uluslararası arenadaki genel kabul görmüş kuralları ‘yeniden yazmaya’ çalışan Rusya, ‘tampon bölge’ kurmak için komşu ülkeler üzerindeki tartışılmaz nüfuzunu kullanmayı hedefliyor” iddiasında bulunan ABD’li general, “Bu bağlamda Rusya, Trans-Atlantik’teki birliğimizi bozmak istiyor” dedi.

Rusya’yı başlıca tehdit kabul eden bir rapor hazırlamıştı

Breedlove’ın Ocak ayı sonunda hazırladığı yeni strateji metninde, Rusya başlıca tehdit olarak belirlenmiş ve gerekçe olarak da, “Rusya’nın Avrupa’daki komşuların egemenliğine yönelik saygısızlığı, Arktika’da askeri gücünü artırması ve başta Suriye olmak üzere EUCOM’un sorumluluk alanındaki gerçekleştirdiği eylemler” gösterilmişti.

Strateji metninde, “Rusya, çeşitli bölgelerdeki müttefiklerimize ve ortaklarımıza meydan okuyor. Bu küresel bir sorun ve küresel tepki gerektiriyor” denmişti.

Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/abd/20160225/1021130079/nato-rusya-breedlove.html#ixzz41CxMF3Xz