Mustafa Kemal'in eşinin doğduğu konak çürüyor

İzmir'in Basmane semtinde oturanlar, Atatürk'ün eşi Latife Hanım doğduğu tarihi konağın kente kazandırılmasını istedi.

Mustafa Kemal'in eşinin doğduğu konak çürüyor

İzmir’in Basmane semtinde oturanlar, Atatürk’ün eşi Latife Hanım ve onun babası Muammer Bey’in doğduğu, geçmişte Yeni Sadık Bey Oteli olarak da faaliyet gösteren tarihi konağın kente kazandırılmasını istedi.

Tarihi Kentler Birliği ödülünü alan Basmane Oteller Sokağı girişindeki, kentin mimari dokusunun en güzel örneklerini yansıtan Yeni Sadık Bey Oteli’nde onarım çalışmaları başlamış ancak, tartışmaya neden olmuştu. Tescilli yapı olan otelin restorasyonu için gerekli iznin alınmadığını belirten Konak Belediyesi İmar Müdürlüğü mülk sahiplerine uyarı yazısı gönderdi ve çalışmalar durduruldu. Ancak, o tarihten sonra kapısına kilit vuruldu. İki yıldan bu yana hiç bir bakım yapılmayan tarihi köşkün sıva ve boyaları dökülmeye devam ederken, çatısından içeriye yağmur suları giriyor.

Basmane semti sakinleri, tarihi yapının birçok anlam taşıdığını, bunların başında Cumhuriyet döneminde modern kadının temsilcisi Atatürk’ün eşi Latife Hamın’ın bu evde doğmuş olmasının, mimari yapısının, konağın arka bahçesinde Roma dehlizinin bulunması ve yaşam öyküsünün geldiğini vurguladı. Bölgede oturanlar, “Bir an önce mülk sahipleri restorasyon ve onarım için gerekli izinleri alıp bu tarihi köşkü kaybetmeden kurtarmalı. Semtimizde sahipleri tarafından kaderine terk edilen birçok tarihi yapı yıkılıp yok olup gitti” dedi.