Mustafa Balbay kovuldu

CHP İzmir milletvekili Mustafa Balbay'ın Cumhuriyet gazetesindeki yazılarına son verildi.

Mustafa Balbay kovuldu

CHP İzmir milletvekili Mustafa Balbay’ın Cumhuriyet gazetesindeki yazılarına son verildi. Genel başkanlık yarışı nedeniyle yazılarına Ocak ayı sonuna dek ara veren Balbay’ın, 1 Şubat’ta gazeteye gönderdiği yazı yayımlanmadı.

Vakıf yönetimi izindeyken karar almış

Odatv’nin haberine göre, Balbay, “Cumhuriyet’te yeniden yazmaya ne zaman başlayacaksınız” sorusuna şu karşılığı verdi:

“8 Kasım günü gazetedeki köşemde ‘izindeyim’ başlıklı yazıyla okurlardan ocak ayı sonuna dek izin almıştım. 25 Ocak’ta Cumhuriyet Vakfı başkanını arayıp şubat başında yazılara başlamak istediğimi söyledim. 1 Şubat pazartesi günü “yeniden merhaba” başlıklı yazımı gönderdim. Genel yayın yönetmen yardımcısına bilgi verdim. ‘İcra kurulu başkanı Akın bey sizinle ilgili bir karar alındığını söyledi’ karşılığını aldım. Bana hiçbir şey söylenmediğini, izne ayrılırken söz verdiğim gibi şubat başında yeniden yazı gönderdiğimi anlattım. Biraz sonra bana döneceğini söyledi. Aradı ve,’Vakıf yönetimi siz izindeyken karar almış. Aktif siyaset yapanlar artık yazı yazmayacakmış’ dedi. Bunun doğruluğu yanlışlığı bir yana, en azından bana bilgi verilmesi gerekirdi.”

“Cumhuriyet’te her şey serbest ama CHP milletvekili olarak yazı yazmam yasak”

Mustafa Balbay bunun üzerine icra kurulu başkanıyla konuştuğunu ve kendisiyle şu düşünceleri paylaştığını açıkladı:

“Cumhuriyet bir fikir gazetesi. Kurucusu Yunus Nadi, devamında Nadir Nadi milletvekilliği de yaptı. Yakın geçmişte ve hem milletvekili olup hem köşe yazısı yazanlar vardı. Bugün öteki gazetelerde de milletvekili yazarlar var. Sadece Birgün gazetesinde üç CHP milletvekili yazı yazıyor. Hal böyleyken benim izinli olduğum dönemde böyle bir karar almak üstelik de haber vermemek gazetenin hiçbir ilkesiyle örtüşmüyor. Hem gazete sayfalarında insanların kendisinden habersiz karar alınıyor, haksızlık yapılıyor diyeceksiniz sonra da bana bunu yapacaksınız. Ben yüzünüze başka arkanızdan başka konuşmam. Bu tablo Cumhuriyet’te Fetoculuktan Kürtçülüğe kadar her şey serbest ama CHP milletvekili olarak yazı yazmak yasak diye özetlenecek bir tablodur. Üstelik ben bu gazete için bedel ödedim. Açın iddianameye benimle ilgili bölüm Cumhuriyet’le başlıyor Cumhuriyet’le bitiyor.”

Hakkındaki karar bildirilmiyor

Balbay kendisiyle ilgili kararın yazılı olarak iletilmesini istedi. Gazete yönetimi buna önce “evet”, sonra “hayır” dedi.

Balbay gazetecilerin bundan sonra yazı yazmak anlamında ne yapacaksınız sorusuna ise şu karşılığı verdi:

“Cumhuriyetçilerin birinci sorunu bugünkü iktidar değil, kendi arasındaki birlik beraberlik. Güçleri birleştirmek, kim nasıl katkı koyacaksa önünü açmak varken tersini yapıyoruz. Yine de karamsar değilim. Yazacak bir yer bulurum. Zira yazmazsam suç işlemiş gibi oluyorum. Yazmak ruhumuza işlemiş. Siyasi işlevim ne olursa olsun kalemi bırakmaktan yana değilim.”