Mısır Bin Ladin'in oğlunu almadı, Türkiye'ye yolladı

Mısır, El Kaide eski lideri Usame bin Ladin'in oğluna giriş izni vermedi, isteği üzerine Türkiye'ye sınır dışı edildi.

Mısır Bin Ladin'in oğlunu almadı, Türkiye'ye yolladı

Mısır, El Kaide eski lideri Usame bin Ladin’in oğluna giriş izni vermedi. Kahire Havalimanı’nda geri çevrilen Ömer bin Ladin isteği üzerine Türkiye’ye sınır dışı edildi.

Usame bin Ladin’in dördüncü oğlu Ömer’in (34) ülkeye girişi yasaklı şahıslar listesinde yer aldığı ortaya çıkınca Mısır’a girmesine izni verilmedi.

Sputnik’in haberine göre Ömer, Britanyalı eşi Zaina el Sabah ile dün sabah saatlerinde Katar’ın başkenti Doha’dan Mısır’ın başkenti Kahire’ye gelmişti. Ömer bin Ladin ve eşi istekleri üzerine Türkiye’ye sınır dışı edildi. Suudi Arabistan vatandaşı olan Ömer bin Ladin yazdığı bir kitapta çocukken birkaç yılını Afganistan’daki El Kaide savaşçılarıyla beraber geçirdiğini ancak 2000’de örgütten ayrıldığını açıklamıştı. Çift 2007-2008 yılları arasında birkaç ay Mısır’da yaşamış ve 2008’de yine ülkeye girişlerine izin verilmemişti.

2010 yılında Reuters’e bir röportaj veren Ömer bin Ladin kendisinin ve kardeşlerinin “dünyanın iyi vatandaşları” olmak istediklerini ancak babalarının olmayışı ve El Kaide liderinin çocukları olmaları nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını söylemişti. Aralarından hiçbirinin El Kaide üyesi olmadığını ifade eden Ömer bin Ladin kardeşlerini bir araya getirmek istediğini söylemişti. 11 Eylül saldırılarının beyni olduğuna inanılan El Kaide kurucusu ve eski lideri Usame bin Ladin, 2011 yılında Pakistan’da saklandığı evde ABD özel harekat birlikleri tarafından yapılan bir operasyonla öldürülmüştü.