Merkez Bankası'ndan enflasyon kararı

Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Murat Çetinkaya'nın açıkladığı yılın ikinci enflasyon raporunda 2016 yıl sonu enflasyon beklentisi %7,5, 2017 için % 6 olarak korundu.

Merkez Bankası'ndan enflasyon kararı

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Murat Çetinkaya’nın açıkladığı yılın ikinci enflasyon raporunda 2016 yıl sonu enflasyon beklentisi %7,5, 2017 için % 6 olarak korundu.

Para politikası çerçevesinde sadeleşmeye yönelik adımlar attıklarını belirten Çetinkaya “önümüzdeki dönemde para politikasında duruş enflasyon görünümüne bağlı olmaya devam edecek. Sıkı para politikası ihtiyaç duyulduğu sürece sürdürülecek” dedi.

Çetinkaya, “Küresel oynaklıklarda düşüşün devam etmesi durumunda sıkı para politikasını daha dar bir faiz politikası içinde uygulayabileceğiz. Önümüzdeki dönemde koşullar elverdiği ölçüde sadeleşme adımlarına devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Enflasyon hedefi

“Enflasyon tahminlerinde bir önceki rapora göre değişiklik yapmadık” diyen Çetinkaya, “Enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2016 sonunda yüzde 6,3 ile yüzde 8,7 aralığında orta noktası yüzde 7,5, 2017 sonunda ise yüzde 4,2 ile yüzde 7,8 aralığında orta noktası yüzde 6,0 gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Dar ve simetrik faiz politikası uygulayacaklarını belirten Çetinkaya, sadeleşme konusunda birçok faktörü göz önüne aldıklarını, küresel piyasalardaki oynaklığın azalmasının en temel faktör olduğunu söyledi.