Merkel hem nalına hem mıhına

Merkel, komedyen hakkında yargı yolunun açılmasına onay vermesini doğru bir karar olduğunu kaydetti.

Merkel hem nalına hem mıhına

Almanya Başbakanı Merkel, 4 Nisan’da yaptığı açıklamada Alman komedyen Jan Böhmermann’ın ZDF Neo kanalında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili okuduğu hakaret içeren şiire dair “kasten yaralayıcı” ifadesini kullandığı için hata yaptığını söyledi. Merkel yarın Kilis’te mülteci kamplarında ziyarette bulunacak.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, hükümet sözcüsü Steffen Seibert aracılığı ile bir açıklama yapan Merkel, bu konuda kendisine kızdığını ifade ederek düşünce ve basın özgürlüğüne kişisel olarak önem vermiyormuş gibi bir izlenimin doğduğunu kaydetti. Bu izlenimin yanlış olduğunu vurgulayan Merkel, “İnsan hakları, özgürlük hakları, basın özgürlüğü vazgeçilmez değerlerdir” ifadelerini kullandı.

Merkel, Alman Ceza Yasası’nın 103’üncü maddesi uyarınca “yabancı devlet adamlarına hakaret” suçlamasıyla Böhmermann hakkında yargı yolunun açılmasına onay vermesinin ise doğru bir karar olduğunu kaydetti. Merkel yargı bağımsızlığına işaret ederek Alman mahkemelerinin karar verebilmesine olanak sağladığını vurguladı. Alman Ceza Yasası’na göre 103’üncü maddeden cezai soruşturma açılabilmesi için hükümetin onay vermesi gerekiyor.