Memurluk kanununa 'AKP' neşteri

Hükümet, “devlet memurluğu” sistemini baştan aşağı değiştirmek üzere bir yasa tasarısı hazırladı.

Memurluk kanununa 'AKP' neşteri

Hükümet, kamu personel rejiminde köklü bir değişikliğe giderek, “devlet memurluğu” sistemini baştan aşağı değiştiriyor. AKP 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun temeli olan Anayasa’da revizyona giderek, “devlet memuru” yerine “kamu çalışanı” kavramını getiriyor.

Habertürk Gazetesi’nden Volkan Yanardağ’ın haberine göre; Memurlar, işçiler, sözleşmeliler, kadro karşılığı sözleşmeliler “kamu çalışanı” adı altında tek bir statüde toplanacak. İkinci aşamada, 657 sayılı yasa tarih olacak. Yerine yeni düzenleme gelecek.

İşten atmalar kolaylaşacak

Hükümet, 51 yıllık 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun yerine yenisini getirecek. Yeni düzenleme ile kamu emekçileri işten kolaylıkla çıkarılabilecek. Maaşlar verimlilik esasına göre belirlenecek. Eş durumu gibi nedenlerle kamu emekçilerinin büyük kentlerde birikmesi önlenecek. Görevden alınanların mahkeme kararıyla dönmesi zorlaştırılacak.

‘Performans’ öne çıkacak

Hemşire, imam gibi çeşitli hizmet sınıflarında çalışanlar, meslek çalışanı olacak. Halen memur olanlar, büro çalışanı olarak adlandırılacak. ‘Terör örgütleri’ne destek veren memurlar, kolaylıkla disiplin cezasıyla işten atılacak. Disiplin cezaları yeniden tanımlanacak. Özel sektörde olduğu gibi rekabetin ve performansın öne çıktığı bir sistem kurulacak. Maaşlar performansa göre belirlenecek.

Erdoğan, ‘Girdin mi ölene kadar kal, olmaz öyle şey’ demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta oda ve borsa başkanlarıyla toplantısında konuyla ilgili şöyle konuştu: “Kalkıp ‘Devletin malı deniz yemeyen domuz, girdin mi içeri ölene kadar kal orada’… Böyle bir şey olmaz. Şimdi devleti bunlardan arındırma zamanıdır, tüm sektörleri arındırma zamanıdır. Bu yasal düzenleme Anayasa değişikliği gerektiriyor ve ben bu konuda muhalefet liderleriyle yaptığım görüşmede kendilerine söyledim