Mehmet Şimşek'ten Batı'ya 'güvence': Herşeye rağmen yanınızdayız

Ekonomi'den Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AB ülkeleri ve ABD'ye seslenerek, "Herşeye rağmen yanınızdayız" mesajı verdi.

Mehmet Şimşek'ten Batı'ya 'güvence': Herşeye rağmen yanınızdayız

Ekonomi’den Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AB ülkeleri ve ABD’ye seslenerek, “Herşeye rağmen yanınızdayız” mesajı verdi.

Dünya Yatırım Tanıtım Ajansları Birliği (WAIPA) tarafından düzenlenen Dünya Yatırım Konferansı’nın Çırağan Sarayı’ndaki toplantısında konuşan Şimşek, “Bizler ve dostlarımız arasında bazı görüş ayrılıkları olabilir” diyen Şimşek, “Her şeye rağmen, biz Batı ile yollarımızı ayırmayacağız” ifadelerini kullandı.

Şimşek, daha önce de, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu indirme kararına dair değerlendirmesinde “Kredi notunun düşüşünü ciddiye alıyoruz, tekrar yükseltmek için yoğun bir çaba içine gireceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

OHAL ‘reform’a imkan veriyormuş

Türkiye’yi birkaç ay içinde tekrar reform sürecine soktuklarını söyleyen Şimşek, ” Böyle bir saldırı bir daha cereyan etmesin diye, askeriyenin sivil denetimini arttırdık. Bu da riski azalttı. Ama asıl önemlisi kurumsal reformlarımızdır. Bu fevkalade önemli bir adımdır. Aslında OHAL ilan etmemizin de ana amacı buydu. Çünkü OHAL hükümete devleti yeniden yapılandırmaya ve reform yapmaya ve bunu hızlı yapmasına imkan veriyor” diye konuştu. Köklü reformlar yaparak, demokratik ilkelere bağlı kalmaya devam edeceklerini söyleyen Şimşek,” Hukukun üstünlüğünü uygulamaya kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Hatta ve hatta hukukun üstünlüğünü yok etmek isteyenlere karşı da bunu yapacağız”dedi.

“Batı ile yollarımızı ayırmayacağız”

“Bizler ve dostlarımız arasında bazı görüş ayrılıkları olabilir” diyen Şimşek, “Her şeye rağmen, biz Batı ile yollarımızı ayırmayacağız” şeklinde konuştu. Ticaretin açık yapılmasına ve daha fazla entegrasyona karşı olmadıklarını söyleyen Şimşek, “Bunları unutmadık. Türkiye’nin aslında çok daha güçlü bir arayışı var. Darbe girişiminden sonra bile Gümrük Birliği anlaşmasını AB ile güncelleştirmek istiyoruz. Mülteci sorununun, bankaları hücumun tavan yaptığı dönemde biz, AB’yi ikna etmeye çalışıyoruz. Diyoruz ki, ‘yeni bir tür serbest ticaret anlaşmasını gerçekleştirelim’ Bu tarım için olabilir. Kamu alımları için olabilir. Kendimize inanıyoruz dedik. Önümüzdeki 10 yıl içinde AB ile olan ticaret hacmimizi artırabiliriz. Bizim Batılı partnerlerimizle olan ilişkimiz güçlenmeye devam edecek”şeklinde konuştu. (DHA)