MEB, Nasreddin Hoca’yı çift eşli yaptı

8 yaş ve üzeri çocuklara yönelik olarak basılarak okullara dağıtılan bir kitapta Nasreddin Hoca çok eşli olarak gösterildi.

MEB, Nasreddin Hoca’yı çift eşli yaptı

Eğitimde gericiliğin hedefi bu kez Nasreddin Hoca oldu. 8 yaş ve üzeri çocuklara yönelik olarak basılarak okullara dağıtılan bir kitapta Nasreddin Hoca çok eşli olarak gösterildi.

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, 8 yaş ve üzeri çocuklara yönelik olarak basılan ve okullara dağıtılan bir kitapta, ”Çok eşliliğin olağan ve sevimli gösterilmeye çalışıldığını” savundu. Engin, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

gerici-egitim-sistemi-nasreddin-hoca-yi-cok-esli-gosterdi-117551-5

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre, İstanbul’da çeşitli okullarda görevli öğretmenler tarafından tavsiye edilen okuma listeleri arasında yer alan, Oscar Brenifier ve Isabelle Millon imzalı “Nasreddin Hoca ile Düşünmeyi Öğrenmek” kitabındaki “Seçme ve Fark Etme” bölümünde yer alan “İki Eş” başlıklı öykünün velilerce tepkiyle karşılandığını belirten Engin, Bakan Avcı’ya bu kitaptan kadar kaç adet basıldığını ve hangi okullara satıldığını sordu.

Nasreddin Hoca’nın bahsi geçen kitapta “iki teyze kızı ile evli bir adam” olarak yansıtıldığını vurgulayan Engin şu ifadeleri kullandı: “Kitabın arka kapağında çocuklara Nasreddin Hoca fıkraları üzerine biraz daha düşünerek alt metinlerini okuma becerisi kazandırmanın ve derinlerde yatan felsefi kavramlarla tanıştırmanın amaçlandığı yazılı. Fakat gerçekte çok eşliliği gencecik zihinlerin bilinçaltına sinsice yerleştirme ve sevimli gösterme çabasını yansıtmaktadır. Bu durum çağdaş Türkiye’nin aile yapısına ve toplumsal değerlerine de aykırıdır. Gelişmiş ülkeler okul öncesi eğitimden başlayarak yaratıcı beyinler yetiştirmeye çalışırken, ülkemizde böyle bir kitabın okullarımızda tavsiye edilmesi, geleceğimizin umudu olan çocuklarımıza nasıl çağ dışı bir eğitim sunulduğunun ve geleceğimizi nasıl kaybetmekte olduğumuzun tipik bir göstergesidir.”