Maliye Bakanı Ağbal'dan 'vergi affı' açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi affı ve borç yapılandırmayla ilgili yasaya ilişkin ayrıntıları açıkladı.

Maliye Bakanı Ağbal'dan 'vergi affı' açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi borçların yapılandırılmasına ilişkin “Vatandaşlara pişmanlık hükümlerinden yararlanma imkanı tanıyacağız.” açıklamasını yaptı.

Ağbal, “Yeniden yapılandırma kanunu ile vatandaşların vergi daireleri ile olan davalarını ortadan kaldırmayı da amaçlıyoruz” dedi. Ağbal sözlerine şöyle devam etti:

“Varlık barışı düzenlemesi önümüzdeki dönemde Türkiye’ye önemli bir kaynak getirecek bir düzenleme. Vatandaşlara pişmanlık hükümlerinden yararlanma imkanı tanıyacağız. Vatandaşların kamuya olan borçlarını kolaylıkla ödemesi imkanı temin ediyoruz.

Borcu 1000 TL’nin altında 3,9 milyon mükellef

Vergi cezalarını tamamen kaldırıyoruz, gecikme faizi ve gecikme zammı tahsilinden vazgeçiyoruz.

6,3 milyon vatandaşımız bu kanun hükümlerinden yararlanacak. 6,3 milyon borçlu içinde 3,9 milyon vatandaşımızın borcu MTV’den geliyor. 3,9 milyon mükellefin borcu 1000 TL’nin altında.

’50 TL altında borçları siliyoruz’

50 TL ve altındaki borçları tamamen siliyoruz. 50 TL ve altı borcu içeren 29 milyon dosya kaldırılıyor. Tarım kooperatiflerinin kredi borçları yapılandırılabilecek. SGK’ya borçlu yaklaşık 3 milyon işveren var, bunların yaklaşık 57,4 milyar TL borcu var. Genel sağlık sigortası kapsamında 5,9 milyon vatandaşımızın 10,3 milyar TL borcu var. SGK ve genel sağlık sigortası borcu kapsamındaki yaklaşık 67 milyar TL borç da yeniden yapılandırılıyor. Eylül ayı başından itibaren 4 aylık süre için gelir testi yaptırmayan vatandaşlara imkan sağlanacak.”