Mahkemeden Galip Öztürk'ü sevindiren haber!

Metro Holding’in patronu Galip Öztürk hakkında kesinleşen müebbet hapis cezasıyla ilgili infazın durdurulması yönündeki talep kabul edildi.

Mahkemeden Galip Öztürk'ü sevindiren haber!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’ün yeniden yargılanma için nöbetçi mahkemeye yaptığı başvurunun reddedilmesinin ardından İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi kararını verdi. Mahkeme, Galip Öztürk’ün yeniden yargılanmasına hükmetti.

Hakkındaki hapis cezasının iki yıl önce Yargıtay’da kesinleşmesi sonrası Galip Öztürk yurtdışına çıkmıştı. Bir süredir Gürcistan’da bulunan Öztürk, Kuvvet Köseoğlu’nun 1996 yılında Beyoğlu’nda öldürülmesi olayı ile ilgili yargılandı.

Müebbet hapis verilmişti

Davaya bakan İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Öztürk hakkında 4 yıl önce müebbet hapis cezası verdi. Bu kararı, Yargıtay 1. Ceza Dairesi 2014 yılında onadı.

Öztürk, geçtiğimiz günlerde, avukatı aracılığı ile İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Ancak mahkeme, infazın durdurulması talepli başvuruyu geri çevirdi.

Öztürk’ün avukatı, 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına yönelik itiraz başvurusunda bulundu. İtirazı, İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirdi.

İnfazın durdurulması kararı

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe‘nin haberine göre mahkeme, Öztürk’ün avukatının yaptığı itirazına ilişkin kararı bugün verdi. Kararda, ‘yargılamanın yenilenmesi’ ile birlikte, ‘müebbet hapis cezası ile ilgili infazın durdurulması’na yer verildi.
Kararda, Öztürk’ün, daha önce ‘FETÖ’ye yaptığı mali desteği çekmesi nedeni ile ‘FETÖ’nün kendisine hedefe koyduğuna yer verildi.

Öztürk adına verilen dilekçede, ‘FETÖ’nün emniyet ve yargıdaki üyelerince Öztürk’ün kurmaca delillerle mahkûm edildiğine yer verildi. Bu savunma kararda da yer aldı.

Mahkeme kararında, bu iddiaları destekleyecek delilerin de sunulduğuna işaret edildi.

Kararı “Adalet” diyerek paylaştı

Galip Öztürk, Twitter hesabından sözkonusu kararı, “Adalet” mesajıyla paylaştı.