Lira yüzde 40’a yakın değer kaybetti

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Finansal Kurumlar Birliği (FKB)’nin Beşiktaş’ta bir otelde düzenlenen 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katıldı.

Lira yüzde 40’a yakın değer kaybetti

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Finansal Kurumlar Birliği (FKB)’nin Beşiktaş’ta bir otelde düzenlenen 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. Genel kurulun açılış programında konuşma yapan Şimşek, bankacılık sektörünün son 2 – 2 buçuk yıldır da önemli bir stres testinden geçtiğinin altını çizerek  “Farkında değilsiniz, çünkü liranın yüzde 40’a yakın değer kaybettiği kredilerin büyüme hacminin yüzde 40’lardan tek haneli rakamlara doğru indiği bir süreçten bahsediyorsunuz” dedi.

“Özel sektörün yatırımları için kaynağa ihtiyacımız var”

Şimşek, sermaye piyasalarının gelişmesinin Türkiye için olmazsa olmazlardan biri olduğuna vurgu yaptı. Türkiye’nin en büyük sorununun kaynak olduğunu ve kaynağa ihtiyaç olduğunu ifade eden Şimşek, “Bu yeni bir şey değildir. Eskiden kamudan kaynaklanıyordu. Şimdi özel sektörün yatırımları için kaynağa ihtiyacımız var.  Bizim yatırımlarımızın daha da artması lazım. Yatırımların milli gelire oranı yüzde 20 civarı. Yetmez. Fakat bunu sınırlayan ne? Cari açık. Yani iç tasarruflarımızın yetersiz olması. İşte o nedenle  bu sektörün önünü açıp, dünya fonlarını Türkiye’ye çekmemiz lazım. İçeride atıl duran,  üretken olmayan alanlara şu anda kaydırılmış olan, tutulmuş olan kaynakları daha güçlü bir şekilde bizim tabi ki finans sektörüne çekmemiz lazım, sermaye piyasalarına çekmemiz lazım” diye konuştu.