Liberaller ses veriyor: Baskın Oran'dan yeni bildiri açıklaması

Erdoğan'ı Menderes ve 12 Eylül cuntası ile kıyaslayarak kolay yolu tercih etmeye çalışan Baskın Oran ve liberal arkadaşlarının suçlarından kurtulması ise birkaç bildiriyle olabilecek gibi görünmüyor.

Liberaller ses veriyor: Baskın Oran'dan yeni bildiri açıklaması

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin yayınladığı bildiri üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef göstermesi ve başlatılan karalama kampanyasının soruşturmalara dönmesi ve akademisyenlerin gözaltına alınmasından sonra yeni bir bildiri hazırladığı açıklandı.

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisinin altında imzası bulunan liberal Baskın Oran tarafından, RS FM radyosunda Yavuz Oğhan’ın hazırlayıp sunduğu ‘bidebunudinle’ programında açıklanan dört maddelik bildiride Erdoğan’a yönelik tepki, 12 Eylül hatırlatması ve PKK’ye kör terör uyarısı var.

Henüz imzaya açılan akademisyenlerin 4 maddelik yeni bildirisi şu şekilde:

1. Erdoğan rejimi bizzat yarattığı kargaşayı bahane ederek resmi ideoloji dışındaki farklı düşüncelerini ifade eden akademisyenler başta olmak üzere Türk halkına 12 Eylül’ü aratacak bir baskıyı asla uygulayamaz.

2. Hendekler ve barikatlar denilen olay bugünkü kargaşanın sebebi değildir. Kürtlere 1919’dan bu yana verilip tutulmayan sözlerin, son olarak da müzakere masasının devrilmesinin yarattığı hayal kırıklığının ve Kürtlere uygulanagelmiş boğucu baskının günümüzdeki koşulları sonucudur.

3. Erdoğan rejimi bunları bahane yaparak kendi Kürt vatandaşlarını öldüremez, zulmedemez, onurlarını ayaklar altına alamaz, cenazelerini zırhlı araçlar arkasında sürükleyemez, kentlerini harabeye çeviremez.

4. PKK ise Kürtlerin imha edilmesi politikası ile mücadele ederken kör teröre kayarak sivillere zarar veremez, kendi halkını çaresiz bırakamaz, iktidara daha büyük baskı uygulama fırsatı yaratamaz.

Oran “Yetmez Ama Evet” ve “Akil İnsan” günlerini unutmuş görünüyor

RS FM’de dört maddelik bildiriyi okuyan Baskın Oran, bugünü 12 Eylül askeri darbesi ile karşılaştırırken, “O gün buramıza kadar gelmişti, sonucunu düşünmeden aydınlar dilekçesini verdik, bugün de buramıza kadar getiriyor Erdoğan” dedi.

Oran Cumhurbaşkanı’nın akademisyenlerin hazırladığı bildiriyi neden bu kadar gündeme taşıdığına ilişkin de yorum yaptı, baskıcı rejim korku yaratmak zorunda dedi. Oran, “Bir küçücük olayı bu kadar büyütmek rasyonel mi irrasyonel midir? İrrasyoneldir. Ama Erdoğan açısından fevkalade rasyonel bir nedeni var. Korkutulan insanlar mevcut otorite neyse oraya sığınır. Erdoğan milleti korkutmaya çalışıyor. Her fırsatı ganimet bilerek Türkiye toplumunu geriyor, bu seferki bahanesi ise akademisyenlerin bildirgesi” diye konuştu.

1960’da Adnan Menderes’in akademisyenler için “Karacübbeliler” benzetmesini, Kenan Evren’in “Hain” suçlamasını hatırlatan Oran, “Bütün baskıcı rejimler aynı hakaretleri, aynı şablonları konuşurlar değişmez, kem söz sahibini yansıtır” dedi.
Bütün baskıcı rejimlerin baskıyı bir seviyeye çıkarırsam insanları tutarım dürtüsüyle hareket ettiğini söyledi Oran “Baskı bir seviyeyi aştıktan sonra insanlar hiçbir şeye bakmazlar. Erdoğan neticelerine katlanacak” diye konuştu.

Baskın Oran’ın AKP ve Erdoğan’ın bugünlere gelmesinde önemli dönemeçleri alırken destek sağladıkları “Yetmez Ama Evet” ve “Akil İnsanlar” gibi dönemleri ise “unuttuğu” görülüyor. Bugün yaşananlardaki sorumluluklarından kaçmak için bunları hiç anmadan Erdoğan’ı Menderes ve 12 Eylül cuntası ile kıyaslayarak kolay yolu tercih etmeye çalışan Baskın Oran ve liberal arkadaşlarının suçlarından kurtulması ise birkaç bildiriyle olabilecek gibi görünmüyor.