Kûtu’l Amâre tartışmaları: NATO'ya giren Menderes anmaları kaldırmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kûtu’l Amâre Savaşı'nın İngilizlerin belirlediği müfredat ile yok sayıldığını iddia ediyordu.

Kûtu’l Amâre tartışmaları: NATO'ya giren Menderes anmaları kaldırmış

Bu yıl geniş bir programla kutlanan ve tartışmaları da beraberinde getiren Kûtu’l Amâre Savaşı, 1952 yılına kadar Türkiye’de Kut Bayramı olarak kutlandığı belirtiliyor. Kûtu’l Amâre Savaşı kutlamaları Türkiye’nin 1952 yılında NATO’ya üye olmasıyla kaldırılmış.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İngilizlerin belirlediği müfredat ile yok sayıldığını iddia ettiği Kûtu’l Amâre Savaşı’na ilişkin kutlamaların NATO’ya üye olunmasıyla Adnan Menderes tarafından kaldırıldığının ortaya çıkması şaşırtmadı.

Hürriyet’in haberine göre tarihçiler, 1952 yılına Kut Bayramı olarak kutlanan Kûtu’l Amâre Savaşı’nın, Türkiye’nin 1952 yılında NATO’ya üye olmasıyla kaldırıldığını belirtiyor. Adnan Menderes yönetimindeki 20. hükümetin aldığı karar kapsamında, Kûtu’l Amâre’ye ilişkin bilgilerin de bu tarihten sonra tarih kitaplarından çıkarıldığı kaydediliyor.

1952’den önce, Kûtu’l Amâre’nin bayram olarak kutlandığına dair gazete kupürleri de, sosyal medyada paylaşılmaya başlandı. İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri ile Osmanlı kuvvetleri arasında geçen I. Dünya Savaşı’nın temel muharebelerinden biri olan 1. Kut Muharebesi, Osmanlı ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı.