Kirby: Türkiye'nin IŞİD'e verdiği destek değişti!

Kirby: Türkiye'nin, her egemen ülkenin olduğu gibi, bu tehdide karşı vatandaşlarını koruma yükümlülüğü var.

Kirby: Türkiye'nin IŞİD'e verdiği destek değişti!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında, kendisine sorulan “Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’nin Kürt nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yaptığı operasyonları toplu cezalandırma olarak niteledi. ABD’nin buna ilişkin görüşü nedir?” sorusuna verdiği yanıtta, “Af Örgütü’nün raporunu görmedim. Bu yüzden bu konuda söyleyeceğim bir şey yok. Ancak, Türkiye’nin gerçek bir terör tehdidi altında olduğu, yalnızca son bir kaç gün içinde bakarsak, tartışma götürmez. Tabii ki Türkiye’nin, her egemen ülkenin olduğu gibi, bu tehdide karşı vatandaşlarını koruma yükümlülüğü var” dedi.

Kirby, başka bir soru üzerine ABD’nin Irak’a yeni bir askeri birlik göndermediğini, Irak hükümetinin daveti üzerine ülkede bulunan bazı askerlerin konuşlandırıldıkları bölgede değişiklikler olabileceğini, Irak’ın bilgisi ve rızası olmadan hiç bir Amerikan askerinin Irak’ta bulunmadığını vurguladı.

Kirby, İstanbul’da yaşanan son saldırıdan sonra Türkiye’nin IŞİD’e karşı verdiği destekte bir değişiklik gözlemlediklerini söyledi. Kirby, 2.7 milyon Suriyeli göçmene ev sahipliği yapan, ABD ve koalisyon güçlerine üslerini açan ve daha başka katkılarda bulunan Türkiye’ye minnettar olduklarını söyledi.