Kılıçdaroğlu'ndan savunma: Ben bilmiyor muyum o gazeteciler geçmişte ne yaptı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adana mitinginde bazı 'eski' AKP yandaşı gazetecileri alkışlatmasınına yönelik tepkilere cevap verdi.

Kılıçdaroğlu'ndan savunma: Ben bilmiyor muyum o gazeteciler geçmişte ne yaptı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adana mitinginde Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ı alkışlatmasının ardından, kendisine yönelik eleştirilere “Ben bilmiyor muyum o gazeteciler geçmişte ne yaptı?” diye yanıt verdi.

Hürriyet’ten Rıfat Başaran‘ın haberine göre Kılıçdaroğlu, “Ben bilmiyor muyum, o gazeteciler geçmişte ne yaptı? Biz hiçbir gazetecinin yazdıklarından dolayı tutuklanmasını kabul etmeyiz” dedi. Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, dün Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) özetle şunları söyledi:

Saltanat kuruyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, vatandaşa ‘Dolarlarınızı bozdurun’ diye çağrı yapıyor. Vatandaş dolar bozdururken kendisi saltanat kuruyor, 80 milyon dolarlık uçağa biniyor. Eğitim sistemiyle oynarsan, 4 artı 4’ü çıkarırsan sonuç bu olur. Bu sonuç sürpriz değil.

Ben bilmiyor muyum?

Gazetecilerin cezaevinde olması sadece Türkiye’nin değil dünyanın sorunu. Voltaire’in “Fikirlerinize katılmıyorum ama fikirlerinizi ifade edebilmeniz için canımı bile veririm” diye bir sözü var. Adana’da çok başarılı bir miting yaptık, karalamaya çalışıyorlar. Ergenekon’da, Balyoz’da ortaya koyduğumuz tavrı herkes biliyor. Bugün ismini söylediklerim o gün beni eleştiriyordu. Bugün bizi FETÖ ile bir araya getirmeye çalışanlara güler geçerim. Ben bilmiyor muyum, o gazeteciler geçmişte ne yaptı? Ben ‘Balyoz kumpastır’ derken, onların beni eleştirdiklerini bilmiyor muyum? Bu insanlar AKP’nin değirmenine su taşıyorlardı, AKP ile işbirliği yapıyorlardı. Ben o zaman da hukuku ve demokrasiyi savunuyordum. Biz hiçbir gazetecinin yazdıklarından dolayı tutuklanmasını kabul etmeyiz. Taksim’de onur konuğu kimlerdi?