Kılıçdaroğlu'ndan Gülen'in iadesi için flaş açıklama

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi ile ilgili açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu'ndan Gülen'in iadesi için flaş açıklama

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki isim olduğu iddia edilen Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Fethullah Gülen’in iadesine ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Fetullah Gülen’in kesinlikle Türkiye’ye iade edilmesi lazım. Bu kadar büyük olayların sorumlusu olarak görülüyorsa ve Fetullah Gülen ben aklanmak istiyorum diyorsa, gelip Türkiye’de bağımsız mahkemelerde yargılanmalıdır. İade talebinde bulunulması, bakanların oraya gitmesi bizim açımızdan son derece olumlu. Fetullah Gülen’in Türkiye’ye teslim edilmesi gerekiyor” dedi.

Bombalanan Özel Harekat’ı ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişimi gecesi yoğun bombardımana tutulan Özel Harekat Daire Başkanlığı’nı ziyaret etti. Ziyaret sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Beştepe’de gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin, “Dün yapılan görüşme demokrasi kültürümüz açısından çok önemliydi. Türkiye bir devlet krizi yaşadı. Darbe girişimi söz konusu oldu. Darbeye karşı hepimizin ortak tavır takınması, halkın tepkisi çok önemliydi. Yapılan görüşmede muhalefete bilgi verildi, biz de kendi düşüncelerimizi ifade ettik. Anayasa konusunda yargı ile ilgili şikayetler, tüm siyasi partilere gidiyordu bize de geliyordu ve yargı ile ilgili düzenlemeleri yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına gölge düşürdüğünü bunun değişmesi gerektiği bize ifade edildi. Dün ki toplantıda yine ifade ettik. Bir görüş birliği sağlandı. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda anayasada yapılacak bir değişikliğe katkı vereceğiz. Umarım siyasi partiler bir araya gelirler ve bu sorunu hep birlikte çözeriz” diye konuştu.

‘Gülen kesinlikle iade edilmeli’

Fetullah Gülen’in iadesine ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Fetullah Gülen’in kesinlikle Türkiye’ye iade edilmesi lazım. Bu kadar büyük olayların sorumlusu olarak görülüyorsa ve Fetullah Gülen ben aklanmak istiyorum diyorsa, gelip Türkiye’de bağımsız mahkemelerde yargılanmalıdır. İade talebinde bulunulması, bakanların oraya gitmesi bizim açımızdan son derece olumlu. Fetullah Gülen’in Türkiye’ye teslim edilmesi gerekiyor” dedi.