Kılıçdaroğlu: Suriye'ye silah sevkiyatı devam ediyor

CHP lideri Kılıçdaroğlu, gazetelerin Ankara temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu: Suriye'ye silah sevkiyatı devam ediyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’den Suriye’ye silah sevkiyatının devam ettiğini söyledi.

Evrensel’den Cem Gurbetoğlu‘nun haberine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetelerin Ankara temsilcileriyle yaptığı toplantıda Türkiye’den Suriye’ye silah sevkıyatının devam ettiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un “Suriye politikasını tepeden tırnağa değiştirmemiz lazım” sözlerini değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Biz buna itiraz ediyor muyuz? Hayır. Ama siz eski alışkanlıklarınızı sürdürüyorsanız samimiyet sorununuz var demektir. İnsani yardımı Kızılay’a verirsin götürür. Hatta açarsınız herkesin önünde, bakın insani yardım diye gösterirsiniz” dedi.

CHP lideri, 17-25 Aralık yolsuzluk skandalının üzerinin 15 Temmuz darbesini gerekçe göstererek kapatılmasını eleştirerek, “17-25 Aralık olayı, bütün belgeleriyle, dökümanlarıyla, ses kayıtlarıyla, görüntüleriyle bir devletin nasıl soyulduğunu gösteren bir gerçek. Bunu darbeyle bir arada tutmak doğru değil” dedi. Baykal’a kaset komplosuna ilişkin sorulara da yanıt veren Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın kasetleri izlerken çekilmiş görüntülerini izlediğini yineledi. Görüntülerde Erdoğan’ın yanındaki bir kişinin “Bir iki gün daha beklersek daha net görüntüler elde edeceğiz” dediğini iddia eden Kılıçdaroğlu, “Bu ne demektir. ‘Sizin bilginiz dahilinde bunları yapıyoruz’ demektir. Benim gördüğüm kaseti gün gelecek siz de göreceksiniz” diye konuştu.

‘Politika değişecekse silahlar niye gidiyor?’

Kılıçdaroğlu, gazetelerin Ankara temsilcilerinin sorularını yanıtladı. İç ve dış politikaya ilişkin pek çok soruya yanıt veren Kılıçdaroğlu’nun özellikle Suriye konusunda söyledikleri dikkat çekti. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un açıklamalarına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Bunu biz söylediğimizde, bizi Esad’çı ilan ediyorlardı. Biz Esad’lı veya Esad’sız Suriye’de barışın sağlanması gerektiğini söylüyoruz. Esad mı olmuş, başkası mı olmuş, o Suriye halkının vereceği karardır. Ama üzülerek ifade edeyim, silah gönderme olayı sürüyor. Çok sıkıntılı ve tehlikeli bir olay. Bundan hükümetin kesinlikle vazgeçmesi gerekiyor. Komşuda çıkmış yangın, biz oraya benzin bidonuyla gidiyoruz” dedi.
Kılıçdaroğlu, Kurtulmuş’un “Suriye politikasını tepeden tırnağa değiştirmemiz lazım” sözlerine ilişkin “Biz buna itiraz ediyor muyuz? Hayır. Ama siz eski alışkanlıklarınızı sürdürüyorsanız samimiyet sorununuz var demektir” diye konuştu.

‘Çok ağır bir yenilgi’

Suriye sınırında yaşanan son patlamaya dikkat çeken Kılıçdaroğlu, açıkça ifade etmese de patlamada MİT mensuplarının öldüğü iddiasını hatırlattı. Daha önce insani yardım olduğu iddia edilen TIR’ların bombalandığını, ardından yapılan açıklamalarda “Üç şehidimiz var” denildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Üç şehidimiz kim? Herhalde kamu görevlisidir. İnsani yardımı niye kamu görevlileri götürsün. İnsani yardımı Kızılay’a verirsin, götürür. Hatta açarsınız herkesin önünde, bakın insani yardım diye gösterirsiniz” diye konşutu.

Kılıçdaroğlu, “Ortada kırmızı çizgi falan kalmadı. İflas eden bir dış politikayı yeniden düzeltmeye çalışıyoruz. Türkiye cumhuriyet tarihinde ilk kez dış politikada çok ağır bir yenilgiye uğramıştır. Ortadoğu’nun terörünü kendi ülkesine ithal eden bir pozisyonla karşı karşıyayız. Bunun faturasını vatandaş ödemiştir, binlerce kişi ödemiştir” dedi.

‘Yolsuzluk gerçek’

Kılıçdaroğlu, hükümet ve Erdoğan’ın Gülen cemaati konusunda 17-25 Aralık operasyonunu milat göstermesini de eleştirdi. “17-25 Aralık olayı, bütün belgeleriyle, dökümanlarıyla, ses kayıtlarıyla, görüntüleriyle bir devletin nasıl soyulduğunu gösteren bir gerçek. Bunu darbeyle bir arada tutmak doğru değil” diyen Kılıçdaroğlu, operasyonu gerçekleştirenlerin hükümeti devirmek istemesinin bu gerçeği değiştirmeyeceğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, “Eğer haklıysanız bütün yargılama mekanizmalarının önünü açarsınız. Ama tıkamak için özel çaba harcıyorsanız bu suçu işlemişsiniz demektir” diye konuştu.

‘Kaset komplosu Erdoğan’ın bilgisi dahilindeydi’

Partisinin eski genel başkanı Baykal’a kurulan kaset komplosuna ilişkin soruları yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu, komplonun iktidarın bilgisi dahilinde gerçekleştiği iddiasını yineledi. Erdoğan’ın sözkonusu kasedi izlerken çekilmiş görüntüler olduğunu, kendisi de dahil binlerce kişinin bu görüntüleri izlediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, görüntülerde Erdoğan’ın yanındaki bir kişinin “Bir iki gün daha beklersek daha net görüntüler elde edeceğiz” dediğini söyledi.
Kılıçdaroğlu, “Bu ne demektir. ‘Sizin bilginiz dahilinde bunları yapıyoruz’ demektir. Benim gördüğüm kaseti gün gelecek siz de göreceksiniz” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın o dönem “Olayın araştırılması için talimat verdim” iddiasının da gerçek olmadığı, üst düzey bir MİT görevlisinin bizzat kendisine böyle bir talimat olmadığını söylediği iddiasını dile getirdi.