Kılıçdaroğlu: Sızma yok, bile isteye yerleştirildiler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu: Sızma yok, bile isteye yerleştirildiler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında,15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, “bir cemaate, bir sınıfa, bir tarikata devletin teslim edilmeyeceğinin” de olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Devleti teslim ettiğiniz andan itibaren devleti yok edersiniz” uyarısında bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

Terörden şikayet etmek kolay, sorun şikayetin ötesinde. Getirilen bir mali af vardı. Biz bir mali af kanununa karşı çıkmadığımızı ifade edeyim. Ama yapılan değişikliğin yanlış ve eksik yönleri var. AKP iktidarında 14 yılda, 6 kez mali af kanunu çıkarıldı. Eğer 2 yılda bir af kanunu çıkıyorsa, oturup hepimizin düşünmesi lazım. Demek ki bir sorun var. En son 2014’ün dokuzuncu ayında çıktı.

 

‘Türkiye kara para cenneti olur’

2014’te vergi alacağı 67 milyardı. Bugün vergi alacağı 90 milyar liraya çıktı. Yani af kanunu çıkıyor. Yeniden yapılandırmaya rağmen borç azalmasına rağmen artıyor. SGK primi 32 milyar liraydı, 68 milyar liraya çıktı. Vergisini, primini zamanında yatıranların cezalandırıldığı bir süreci yaşıyoruz.

Teklifte diyor ki; “Yurt dışından bir para gelirse, kaynağı belli değil, bu para gelirse ben bu parayı alırım.” Para uyuşturucu parası mı önemli değil. İnsan kaçakçılarının parası mı önemli değil.

Bu para niye Türkiye’ye geliyor? Kara parayı aklamak için. Türkiye kara para aklayan bir ülke olursa vereceğimiz çok hesap vardır. Olağanüstü büyük riskler ortaya çıkabilir. Türkiye kara para cenneti olur. Bütün saygınlığını kaybeder. Biz bunu ısrarla dile getirdik. Dün sayın Başbakan’a da söyledim. Bunun ekonomik faturası çok daha ağır olur.

‘Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girerse…’

15 Temmuz darbe girişiminin etkilerini toplum hala üstünden atmış değil. Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girerse bunlar olur. Neden gereğini yapmadınız bugüne kadar? Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk’ta askerin siyasete girmemesi gerektiğini çok net anlatır. Orduyu sıcak siyasetin unsuru haline getirmek, ortam hazırlamak Türkiye’yi felakete sürükler.

Değerli arkadaşlarım; bu darbe bize bir şey daha öğretti. Bilimsel, laik eğitimin ne kadar önemli olduğunu öğretti. Bu eğitim sistemi Türkiye’yi felakete götürür dedim. Ve bu eğitim sisteminin yeniden inşa edilmesi gerektiğini ifade ettim.

Sızma yok, bilerek yerleştirildiler

Darbenin bize öğrettiği bir şey daha var. Siyaset ailenin çıkarları, kişinin, zümrenin, cemaatin çıkarları için de yapılmaz. Siyaset toplum için yapılır. Siyaset bana ne verecek değil, ben topluma ne vereceğim anlayışıyla siyaset yapılır. Siyaset topluma adanmışlıktır. Bir cemaate, tarikata devleti teslim edemezseniz. Devleti teslim ettiğiniz andan itibaren devleti yok edersiniz. Umarım bundan da ders çıkarmış oluruz. Efendim bunlar nasıl sızdı? Devlete sızma falan yok. Bunlar devlete bilerek ve isteyerek yerleştirildi.