Kılıçdaroğlu: Başbakan da rahatsız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Barış Bildirisi'ni imzalayan 41 akademisyenin meslekten atılmasıyla ilgili konuştu.

Kılıçdaroğlu: Başbakan da rahatsız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Barış Bildirisi’ni imzalayan 41 akademisyenin meslekten atılmasıyla ilgili Başbakan Binali Yıldırım’la görüştüğünü belirterek “Başbakan da bu durumdan rahatsız” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında Barış Bildirisi’ni imzalayan akademisyenlerin üniversitelerden ihraç edilmelerine yönelik bir telefon görüşmesi yapıldığı ortaya çıktı.

Milliyet’ten Meriç Tafolar‘ın haberine göre Kılıçdaroğlu, bu görüşmeyi önceki gün Kocaeli’de ziyaret ettiği Barış Bildirisi imzacısı akademisyenlere açıkladı.

1 Eylül tarihli KHK ile meslekten ihraç edilen Kocaeli Üniversitesi’nde görevli akademisyenlerle buluşan Kılıçdaroğlu’na 672 sayılı kararnameyle ihraç edilen 2 bin 346 akademisyen arasında 41’inin Barış Bildirisi’ni imzalayan akademisyenler olduğu, bunların 19’unun da Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi oldukları bilgisi verildi.

‘Kendisi de rahatsız’

Kılıçdaroğlu’nun burada, “Başbakan ile bu konuyu görüştüm. Bir bildiriye imza attığı için akademisyenlerin ihraç edilmelerinin, görevden alınmalarının doğru olmadığını söyledim. ‘Akademisyenler susmamalı, konuşmalı’ dedim. Kendisi de rahatsız olduğunu dile getirdi…” dediği ifade edildi.

Kılıçdaroğlu’nun Yıldırım ile yaptığı görüşmede bu kararın geri alınacağına ilişkin bir izlenim almadığını da belirttiği ifade edildi.

Kılıçdaroğlu’nun ayrıca akademisyenlere, “Mutlaka Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkınızı kullanın, itirazınızı yapın” dediği de belirtildi.