'Kabataş gelini'nin kayınbabası: Bizi atasözleriyle parçaladılar

Kabataş'ta 80-100 kişi tarafından darp edildiği iddiası çürütülen gelin Zehra'nın kayınbabası Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu 'demokrasi nöbetinde' konuştu.

'Kabataş gelini'nin kayınbabası: Bizi atasözleriyle parçaladılar

2013 Haziran Direnişi sırasında, 80-100 kişilik grubun dövdüğü ve üzerlerine idrarlarını yaptığı iddiası çürütülen Zehra Develioğlu’nun kayınbabası, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, 15 Temuz darbe girişimiyle ilgili yaptığı konuşmada, ‘Üzümünü ye bağını sorma’ ve ‘Her koyun kendi bacağından asılır’ gibi atasözlerinin milleti parçalamak için benimsetildiğini öne sürdü.

Develioğlu şu ifadeleri kullandı:

“Bu ülkede bazı safsataları’atasözleri’ diye içimize soktular. Dediler ki; ‘Bana dokunmayan yılan, bin yıl yaşasın’, ‘Her koyun kendi bacağından asılır’, ‘Üzümünü ye bağını sorma.’ Bizim ecdadımız Viyana kapılarından geçerken bir bağdan bir salkım üzüm alıyor parasını asıyor. Biz böyle bir ecdadın torunuyuz. Nasıl olur benim ecdadım bunu söyler. Safsata olan bazı sözleri aramıza soktular, bizi parçalamaya kalktılar. Bazıları bunları atasözü zannetti. Bunların yerleştiğine inandılar. Bu milleti ‘Hem siyaseten, hem meşrep, hem ırkiyet olarak parçaladık, bu milleti, bu ülkeyi bölmenin zamanı geldi’ dediler. Ama 15 Temmuz’da 7 Ağustos’ta tokadı’ yediler.”

Kabataş yalanı

Tarihe “Kabataş Yalanı” olarak geçen olayda, 2013 Haziran Direnişi protestoları sırasında Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun kızı Zehra Develioğlu’nun 80-100 kişi tarafından saldırıya uğradığı iddia edilmiş, bu iddia bir AKP’li gazeteci ve siyasetçiden desteklenip kampanya haline döüştürülerek toplumda infial oluşturulması hedeflenmişti. Ancak güvenlik kameralarıyla ortaya çıkan gerçeğe göre, iddianın bir iftiradan öteye geçemediği ortaya çıkmıştı.