John Kirby’den Erdoğan'ı devirecekler iddiasına yanıt

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye'de bazı medya kuruluşlarında çıkan 'ABD, AKP hükümetini ve Erdoğan'ı düşürmeye çalışıyor iddialarını, 'saçma sapan, yanıt vermeye bile değmez iddialar olarak niteledi.

John Kirby’den Erdoğan'ı devirecekler iddiasına yanıt

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü,  Türkiye’de bazı medya kuruluşlarında çıkan ‘ABD, AKP hükümetini ve Erdoğan’ı düşürmeye çalışıyor iddialarını, ‘saçma sapan, yanıt vermeye bile değmez iddialar olarak niteledi.

“Yanıt verip onurlandırmaya değmez”

Kirby, “Öylesine saçma sapan bir iddia ki, bunlara yanıt verip onurlandırmaya bile değmez diye konuştu. Kirby, iddiaların hükümete yakın olan basın kuruluşlarında yer aldığının anımsatılması üzerine, ‘Kimden geldiği umurumda değil. Bunlar saçma sapan şeyler ve ABD’den bir yanıt hak etmiyor.” dedi.

“Bu ilk kez olmuyor, son kez de olmayacak”

Amerikalı diplomatların,  Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandıkları mahkemeyi izleme girişimlerine de açık destek veren Kirby, “O duruşmanın açılışında Amerikalı diplomatlar vardı. Ev sahibi ülkenin, siyasi, yargısal ve öteki gelişmelerini izleme, bunlara ilişkin rapor hazırlamak bütünüyle diplomatik prosedürlere uygundur. Bu ilk kez olmuyor, son kez de olmayacak.” diye konuştu.

“Davaların kamuoyuna kapatılması ayıplanacak bir durum”

Dündar ve Gül’ün yargılandığı davaların kamuya kapatılmasının ‘ayıplanacak bir durum’ olduğunu söyleyen Kirby, “Bu davanın kamuya, medya ve diplomatik erişime kapatılarak, özel şekilde yapılmasını üzüntüyle karşılıyoruz. Bu utanılacak bir durum. Daha önce de söylediğimiz gibi, Türk hükümetinin, kendi anayasasında da korunan yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü de içinde olmak üzere ifade özgürlüğüne bağlı kalmaları çağrısını yapmayı sürdürüyoruz.” dedi.

“Türkiye ile ilişkilerde sorun yok”

Kirby, başka bir soruya verdiği yanıtta da, ABD ile  Türkiye arasındaki ilişkilerde bir sorun olmadığını,  Türkiye’nin NATO müttefiki olduğunu anlatarak, “Bizim için çok önemli bir ikili ilişkimiz var ve bunu çok ciddiye alıyoruz. Türkler için de böyle olduğunu biliyoruz. Daha önce de söyledik, her konuda aynı görüşte olmadığımız konular oluyor. Medya özgürlüğü bunlardan biri. Ama her konuda görüş birliğinde olunmamasına karşın, yapıcı görüşmeler yapılması ilişkinin güçlülüğünü gösterir.” dedi.

“Yarı özerk bölgeleri desteklemeyeceğiz”

Kirby, Türk yetkililerle ile yapılan görüşmelerde,  Suriye, PYD, Türkiye-Suriye sınırı gibi konuların da ele alınacağını, sınırdan İŞİD’e destek vermek için geçişlerin sürmesinin  Türkiye’yi de kaygılandırdığını belirtti ve, “Suriye’de kendi kendine ilan edilmiş, yarı özerk bölgeleri desteklemeyeceğimizi söyledik, bunları da görüşeceğiz.” dedi.

“Erdoğan ve Obama birkaç kez görüştü”

Beyaz Saray Sözcüsü  Josh Earnest ise,  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretine ilişkin bir değerlendirmede bulundu. Başkan  Obama’nın, son 6 ay içinde  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birçok kez görüşme imkanı elde ettiğini belirten Earnest, iki liderin,  Antalya’da G20 Zirvesi,  Paris’te ise İklim Zirvesi esnasında yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdiğini anımsattı.

Earnest,  Obama ve Erdoğan’ın aynı zamanda birkaç kez de telefonda konuşmalarının haricinde ABD Başkan Yardımcısı  Joe Biden’ın da haftalar önce Erdoğan’la  Türkiye’de bizzat görüştüğünü anlattı.

“Bu tür görüşmeler için nedenler var”

Türkiye’nin terör örgütü IŞİD ile mücadele kapsamında son dönemde güney sınırının güvenliğini sağlama noktasında önemli ilerlemeler kaydettiğini de dile getiren Earnest, “Dolayısıyla bu tür görüşmeler için nedenler var. Türklerle yapacağımız önemli birçok iş var ve diplomasi yoluyla bu konularda muazzam ilerleme kaydettik. Bu diplomasinin,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak için yapacağı ABD ziyaretinde de süreceğini umuyorum” dedi.