İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan 45 şüpheliye "VIP dinleme"

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 'Paralel Devlet Yapılanması' soruşturması kapsamında 45 şüpheli hakkında işlem başlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan 45 şüpheliye

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı iş adamları ve gazetecilerin takip edilmesi ve dinlenilmesi ile ilgili yürüttükleri soruşturma kapsamında 45 şüpheli hakkında işlem başlattı. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Paralel Devlet Yapılanması’nın 2007-2012 yılları arasında yaptıkları ‘yasadışı dinlemelere’ yönelik emniyete operasyon talimatı verildi.

VIP dinleme

Sputniknews‘in haberine göre, Fethullah Gülen ile 44 istihbaratçı polis hakkında ‘silahlı örgüt kurmak ve üye olmak’ ve ‘özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar’ın yer aldığı ‘VIP dinleme’ soruşturması kapsamında işlem yapıldığı belirtildi. Savcılığın talimatı üzerine, İstanbul merkezli 15 ilde gözaltı kararı alınan 28 şüpheli polis hakkında operasyon gerçekleştiriliyor.

Soruşturma kapsamında, aralarında eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan’ın da bulunduğu 16 şüpheli polis hakkında ‘Paralel Devlet Yapılanması’ soruşturması kapsamında başka davalardan tutuklu oldukları için gözaltı kararı verilmediği ancak adliyeye getirilerek ifadelerinin alınacağı, söz konusu soruşturmanın 1 numaralı şüphelisinin ise Fethullah Gülen olduğu öğrenildi.

Şüphelilerin, iş adamı ve gazetecileri, ‘suç örgütleri’ ile irtibatı varmış gibi beş yıl boyunca izledikleri, telefon konuşmalarını sahte isimle karar almak suretiyle kayıt altına aldıkları ve bunu da mağdurları baskı ve etki altına almak amacıyla gerçekleştirdikleri iddia edildi.

Savcılığın tespitine göre, şüpheli polislerin ‘VIP dinlemeleri’, 2013 yılının sonunda planladıkları ‘cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükumetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engelleme’ planlarına hazırlık amacıyla yaptıkları öne sürüldü.

Dinlenen şüpheli isimler ise şöyle; Ferit Şahenk, Yıldırım Ali Koç, Caroline Nicole Koç, Mehmet Emin Karamehmet, Mustafa Süzer, Fevzi Bülent Özaydınlı, Atalay Şahinoğlu, Erol Altaca, Mehmet Yörük, Melih Türker, Mehmet Topsoy, Ali İhsan Karacan, Yener Şenok, Süleyman Kocakaya, Dursun Ali Yılmaz, Memduh Karakullukçu, Sezai Çanakçı, İbrahim Çağlar, İbrahim Özay Şendir, Ömer Lütfi Karagöz, Cemal Tanıl Küçük, İ. Tufan Türenç, Mehmet Murat Yetkin, Zafer Mutlu, Sabri Yılmaz Özdil, Can Dündar, Aslı Aydıntaşbaş, Mehmet Faraç, İsmail Küçükkaya, Mirgün Sırrı Cabas, İsmail Uğur Dündar, İbrahim Yıldız, Amberin Zaman, Şirin Payzın Acet, Nihat Genç, Rasih Yılmaz, Selahattin Sadıkoğlu, Ergün Diler, Cengiz Semercioğlu, Halil Engin Ardıç, Bedri Baykam, İlhami Melih Meriç, Metin Yüksel, Saner Ayar, Recep Tepeli, Nesibe Ruhat Mengi, Bülent Çöltekin, Rıdvan Bıyık, Mustafa Şekeroğlu, Gülden Aydın, Mehmet Nuri Çolakoğlu, Faruk Bildirici, Şükran Suna Vidinli, Arslan Bulut, Özdemir İnce, Mehmet Emin Darendeliler, Ahmet Altınel, Hüseyin Özalp ve Metin Yavuz Yalçın.