İşsizlikte azalma beklentisi yok

15 Ocak'ta açıklanacak olan Ekim dönemi işsizlik oranının, bir önceki aya oranla 0.2 nokta artarak yüzde 10.5 olacağını öngörülüyor.

İşsizlikte azalma beklentisi yok

Türkiye’de istihdam dair kısa vadeli tahminler yapan TOBB ETÜ Toplumsal Siyasetler Uygulama ve Denetim Merkezi (SPM), 15 Ocak’ta açıklanacak olan Ekim dönemi işsizlik oranının bir önceki aya oranla 0.2 nokta artarak yüzde 10.5 olacağını öngördü.

SPM, yatırımlar ve inşaat sektöründeki daralmanın yanında, ihracattaki sınırlı artış nedeniyle işsizlik oranının yükselişe geçeceğini düşünüyor.

SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan, Pınar Kaynak ve Ozan Acar TÜİK tarafından açıklanacak olan genel işsizlik oranı, tarım dışı işsizlik oranı, istihdam oranı ve sanayi istihdamı rakamlarına ilişkin tahminlerini yaptı.

SPM, tarım dışı işsizlik oranının 0.1 puan artarak yüzde 12.5 seviyesine çıkmasını beklerken; mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının ise sabit kalarak yüzde 12.4 seviyesinde yatay seyredeceğini tahmin etti. SPM, istihdam oranının ise 0.5 puan azalarak yüzde 46.3 seviyesine, sanayi istihdamının ise 5 milyon 280 bin kişi seviyesine ineceğini öngördü.